Daire Başkanı Atamalarında Köklü Değişiklikler Yapıldı

Başkanlık sistemine geçiş ile birlikte daire başkanı atamaları için de köklü değişiklikler getirildi.

MEMURLAR 09.09.2018, 22:00
Daire Başkanı Atamalarında Köklü Değişiklikler Yapıldı

Hizmet Süresi Şartı

Bakanlık daire başkanı olarak atanacak kimseler için 5 yıllık kamu hizmeti şartı koyulmuştur. Bu kimseler Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile atanacaklardır. Kamu hizmeti yılı hesaplanırken 217 sayılı KHK hükümleri esas alınacaktır.

Üst kademe olarak kabul edilmeyen diğer daire başkanlıkları için yapılacak atamalarda 5 yıllık kamu hizmeti süresinin hesaplanmasında yükseköğretim dikkate alınacak. Bu bağlamda yükseköğretim mezunu olmadan evvel yapılan kamu hizmetleri 5 yıllık sürenin hesaplanmasında değerlendirmeye alınmayacaktır.

Eski düzenleme ile karşılaştırıldığında sürenin değiştirildiğini görmekteyiz. Bu kapsamda 10 yıllık olan süre 5 seneye düşürülmüştür. Ayrıca daire başkanlıklarının tamamı üst düzey kamu yöneticisi olarak sayılmamaktadır.

Değişiklikler İle Ne Amaçlandı?

Daire başkanı atama şartları için getirilen bu değişiklikler ile daha iyi bir kamu yönetimi hedefleniyor. Her ne kadar tecrübe şartı 10 yıldan 5 yıla düşürülmüş olsa da yükseköğretim mezunu olma şartı getirilmiştir. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile atanacak olan kişilerde liyakate daha çok dikkat edileceği tahmin ediliyor. Ayrıca şube müdürü atamalarında görevde yükselme sınavı zorunluluğu getirilmesi de önemli bir adımdır. Bu sınavda başarılı olamayanların görevde yükselmeleri mümkün olmayacaktır. Bu açıdan şube müdürlerinin seviyesinin de yükseleceğini tahmin edebiliriz. Düzenleme bundan sonra tüm daire başkanı ve şube müdürü atamalarında uygulanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@