Çocuğu Engelli Olan Memurlar, Aile Yardımını Yüzde 50 Artırımlı

Memurlara çocukları için çocuk yardımı ödemesi yapılırken, engelli çocuklar için yüzde 50 fazla ödeme yapılır.

MEMURLAR 12.11.2019, 21:45
Çocuğu Engelli Olan Memurlar, Aile Yardımını Yüzde 50 Artırımlı

Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları 4. Dönem Toplu Sözleşmesi ile belirlenmiştir. Bu sözleşme 2018 ve 2019 yıllarını kapsamaktadır. Memurlara çocuk yardımı ödenirken yaş grubuna göre miktarlar değişmektedir. 0-6 yaş grubu çocuklar için 2019 yılında 69,23 TL çocuk yardımı yapılmaktadır. 6 yaş üstü çocuklar içinse 34,62 TL ödeme yapılır. 

Engelli çocuğu olan devlet memurları içinse bir miktar fazla ödeme yapılır. Engelli çocuklar için aile yardımı yüzde 50 fazla ödenmektedir. Özürlülük Ölçütünün belirlenmesi ile fazla ödeme yapıp yapılmayacağı belirlenir. Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre artırımlı ödeme yapılması için en az %40 engel oranı gereklidir. 

Engel oranı yüzde 40’dan fazla olan 0-6 yaş arası çocuklar için 103,84 TL ödeme yapılır. 6 yaş üstü engelli çocuklar içinse 51,92 TL ödeme yapılacaktır. 

Bildirimde Bulunmak Gerekli

Çocuk sahibi olan memurlar çocuk yardımı almak için bildirimde bulunmalıdır. Çocuğun doğumundan itibaren bildirimde bulunulacaktır. İşte bu bildirim esnasında çocuğun engel durumu varsa bildirilmelidir. Sağlık kuruluna ilişkin raporun sunulması ile çocuğun engel durumu ispatlanacaktır. Böylece artırımlı olarak ödeme alınabilecektir. Her çocuk için ayrı ayrı bildirimde bulunmak gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)