Çalışma Bakanlığı Ek Ders Ücretleri Ödensin Dedi

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kaleme alınan resmi yazıda idari izinli sayılan personellerin de ek ders ücretlerinin ödenmesi gerektiğini ifade etti.

MEMURLAR 04.04.2020, 21:13
Çalışma Bakanlığı Ek Ders Ücretleri Ödensin Dedi

Bakanlıklar Arası Farklı Uygulamalar

Kamu kurumlarında ek ders karşılığında çalışmakta olan çok sayıda personel bulunuyor. Bu personeller fiili olarak çalıştıkları kadar ücret hak etmektedirler. Dolayısıyla çalışmadıkları zaman dilimi için ücret almaları mümkün değildir. Bu durum gerekçe gösterilerek Milli Eğitim ve Adalet Bakanlıklarında ek ders ücretlerinin ödenmemesi kararlaştırılmıştı. Ancak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi yazısında bu ücretlerin ödenmesi gerektiği ifade edildi. 

Böylelikle esnek çalışma saatlerine tabi olan ya da idari izinli sayılanlar ek ders ücreti alabilecek. Bu yazı sonrasında diğer bakanlıklarda çalışan personeller de ek ders ücretlerinin ödenmesini talep etmeye başladı. Ayrıca aylıksız izinden dönüş yapmak isteyip de etik olmadığı için döndürülmeyen personeller de bu durumun etik olmadığı görüşünü ileri sürüyor.

Söz konusu uyuşmazlıklar mahkemelerde açılacak davaların neticelenmesi ile birlikte netlik kazanacaktır. Böylelikle tüm kamu kurumları arasında yeknesak bir uygulamaya geçmek pek ala mümkün olacaktır. 

Balıkesir Valiliği özelinde gönderilen bu resmi yazının diğer valilikler için de emsal teşkil edeceğini ve uygulanacağını da ifade etmek gerekir. Fakat sadece Çalışma Bakanlığı özelinde bir anlam ifade etmektedir. Ek ders ücreti karşılığı çalışan personeller kendi bakanlıklarının talimatlarına tabidir.

Yorumlar (0)