Çalışanların Motivasyonu İçin Neler Yapılır?

Son zamanlarda dünya ticaretinde her alanda bir dev haline gelen Çin’de çalışanların motivasyonu ile ilgili olarak okunan bir haber ve yayına verilen bir video dikkat çekiyor. Söz konusu videoda çalışan beyaz yakalı personelini tokatlayan bir kadın müdür görülüyor.

MEMURLAR 07.05.2018, 08:25
Çalışanların Motivasyonu İçin Neler Yapılır?

Çalışanlar Tokatlanmak İstemişler

Fakat haberi okuduğunuzda olayın ayrıntıları farklılaşıyor. Öncelikle çalışanlar bir emlak şirketi elemanları, yani özel sektör çalışanları. Tümü erkek olan bu kravatlı beyler şirketin aylık değerlendirme toplantısında müdür tarafından kendilerine sorulan daha iyi nasıl performans gösterebilirsiniz sorusunu motive olmak için tokatlanmamız gerek diye yanıtlamışlar. Kadın müdürün bunun üzerine videoda herkese tokat attığı görülüyor. Hem müdür hem de çalışanlar bu sırada ağlıyorlar. Fakat videonun sosyal medyada yayılması ve tepki toplaması üzerine kadın müdürün istifa etmek zorunda kaldığı da habere eklendi.

Özel Sektörde Çin’li Kadın Patronlar

Böyle bir konu hakkında çalışma hayatı, çalışan psikolojisi ya da Çin’de çalışma şartları gibi ayrıntılı sosyolojik tezler hazırlanabilir. Çin’in ekonomisi içinde kadın milyonerlerin sayısının çok arttığı da ilgili haberler arasında yer alıyor. Son açıklamalara göre kendi işinin patronu olan ve dolar milyoneri haline gelen Çinli kadın girişimlerin sayısı ülkede yüzde elli oranında arttı. Ülkede kamu personelinin durumu pek bilinmiyor ama serbest piyasada büyük rekabet altında çalışan özel sektörün çalışma koşullarını tahmin etmek güç değil. Bu video da bunu ispatlıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)