Bylock Mağduru Hakim Savcılar Göreve İade Edildi

Morbeyin kumpası sebebiyle görevinden ihraç edilen hakim ve savcılar uzun sürenin ardından görevlerine iade edildi.

MEMURLAR 13.06.2018, 14:16
Bylock Mağduru Hakim Savcılar Göreve İade Edildi

HSK Başvuruları İnceledi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Bylock kullandıkları gerekçesiyle görevlerinden ihraç edilen hakim ve savcıların az bir kısmının Morbeyin mağduru olduğu ortaya çıktı. Ancak morbeyin listelerinin üzerinden 6 aydan fazla bir süre geçmesine rağmen herhangi bir adım atılmadı ve hakim savcılar görevlerine iade edilmedi.

Adli olarak yapılan soruşturmalar neticesinde Bylock kullanmadıkları tespit edildi. başkaca herhangi bir iddia bulunmadığı için de haklarında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Böylelikle FETÖ üyesi olmadıklarını ispatlayan hâkim ve savcılar uzunca bir süredir görevlerine iade edilmeyi bekliyorlardı. Son olarak HSK incelemelerini yaptı ve bu kişilerin görevlerine geri dönmelerine karar verdi. Hâkim ve savcıların komisyona başvurmadan direkt olarak Danıştay’a dava açtıklarını da ifade etmek gerekir. Dolayısıyla OHAL Komisyonuna başvuru yapamadılar.

Aklanan KHK’lılar İade Bekliyor

Yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar neticesinde aklanan pek çok KHK’lı da bulunuyor. Öyle ki takipsizlik ya da beraat alan bu KHK’lıların OHAL Komisyonu başvuruları da öncelikli olarak inceleniyor. Hali hazırda Bylock kumpası ile mağdur olan kimseler görevlerine iade edilirken diğer kimseler beklemeye devam ediyor. Adli soruşturmaya dahi muhatap olmayan kimselerin de sayısının hayli fazla olduğunu ve bayram öncesi iade haberi beklediklerini ifade etmek gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)