Bu Öğretmenlerin Tayini İçin İl ve İlçe Emri Verilebilir

Eşi zorunlu yer değiştirmeye tabi öğretmenin de tayininin yapılması zorunludur. Kadro yoksa o il ve ilçe emrinde çalışabilir.

MEMURLAR 18.01.2018, 20:16
Bu Öğretmenlerin Tayini İçin İl ve İlçe Emri Verilebilir

Zorunlu yer değiştirmeye tabi memurun eşi öğretmense, bu eşlerin ilgili il ve ilçeye tayinin yapılması zorunludur. Bu öğretmenler özür durumuyla zorunlu yer değiştirme istediklerinde kontenjan ya da hizmet puanı yetersizliği gibi gerekçelerle atanmasının yapılmaması halinde, bu öğretmeneler il ilçe emri verilebilir.

Bu durum 25.06.1983 tarih ve 18088 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğinde açıkça düzenlenmiştir. Yönetmeliğin "Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarda Göz önünde Bulundurulacak Hususlar" başlıklı 9. maddesi ile bu konu aydınlatılmaktadır.

İlgili maddeye göre zorunlu yer değiştirmeye tabi olan şu kişiler için memur olan eşinin atanması hususunda norm kadro hükümleri uygulanmaz denilmektedir:

Zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı

Mülki idare amirliği hizmetleri sınıfı

Jandarma hizmetleri sınıfı

Sahil güvenlik hizmetleri sınıfı

Emniyet hizmetleri sınıfına giren memurlar

Türk silahlı kuvvetlerine mensup subay ve astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar

Hakim ve savcılar

Yukarıda sayılan meslek gruplarında çalışan kişiler için, kişinin görev süresiyle sınırlı olmak üzere memur olan eşinin tayini de aynı il ve ilçeye çıkarılmak zorundadır.

Bu atamalar için kontenjan yetersizliği, hizmet puanı yetersizliği, hizmet gerekleri gibi kriterlere bakılmaksızın öncelikli olarak yer değiştirmenin yapılması gerekir. Eğer yapılmazsa bu öğretmenlere il/ilçe emri otomatik olarak verilecektir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@