Bölünen Üniversitelerdeki Araştırma Görevlileri Ne Olacak

Bölünen ve içinden yeni bir üniversite çıkan üniversitelerde görev yapan araştırma görevlileri ile ilgili YÖK tarafından resmi yazı gönderildi.

MEMURLAR 21.02.2019, 08:18
Bölünen Üniversitelerdeki Araştırma Görevlileri Ne Olacak

Yeni Üniversitelere Geçecekler
Geçtiğimiz yıl 12 üniversite ikiye bölünmüş ve 12 yeni üniversite kurulmuştu. Bu üniversitelere personel nakledilmesi için de çalışmalar başladı. Hali hazırda eski üniversitelerde 35. Madde kapsamında geçici eğitim gören araştırma görevlileri yeni üniversitelere aktarılacak. Araştırma görevlilerinin hem eğitimleri hem de kadroları yeni üniversiteye aktarılacak. Atama işlemleri yapıldıktan sonra 15 gün içerisinde üniversiteye haber verilecektir.

Böylelikle yeni kurulan üniversitelerin personel ihtiyaçları da karşılanmış olacak. Yeni kurulan üniversitelerde yüksek lisans ya da doktora eğitimi bulunmaması halinde görevlendirme yapılabilecek. Böylelikle öğrencilerin eğitimleri de aksamayacaktır.

YÖK tarafından gönderilen resmi yazıda sadece 35. Madde kapsamındaki araştırma görevlilerine değinilmektedir. Dolayısıyla 33. Madde kapsamında yer alan araştırma görevlilerinin yeni üniversitelere görevlendirilmesi söz konusu olmayacaktır. Yeni üniversitelerde diğer kadrolar için de personel alımı gerçekleştirilecek. Zira yeni üniversiteler tüzel kişiliğe sahip ve rektörlükleri bulunuyor. Böylelikle yeni personel alımları için de yetkili hale gelmişlerdir. Bu kapsamda zaman içerisinde ilanlar yayınlanacaktır. İlanlar yayınlanmaya başladıkça sitemizden ayrıntıları takip edebilirsiniz. Üniversiteler öğrenci tercihlerini de bu yıl içerisinde almaya başlayacak. Kontenjanlar da tercih dönemlerinde belirlenecektir. Öğrenci tercihlerine göre personel alımları da yapılacaktır. İstihdam için de bu üniversitelerin önem arz ettiğini belirtmek gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)