Bir Üniversite Daha Torpil İçin Emekleri Hiçe Saydı

Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarih tezli yüksek lisans mülakatında tanıdığı olan adaylar ALES, YDS ve okul puanı yüksek olanları solladı.

Bir Üniversite Daha Torpil İçin Emekleri Hiçe Saydı

Sonuçlar Hayal Kırıklığı Yarattı

28.08.2018 tarihinde yapılan Edebiyat Fakültesi tarih tezli yüksek lisans mülakatına giren adaylar büyük hayal kırıklığı yaşadı. Ciddi ve adil bir mülakat komisyonu bekleyen adaylar, torpilli bir komisyon görünce şaşırdı. Toplamda 40 aday tezli yüksek lisans başvurusu yapmıştı.

Mülakat komisyonuna bizzat üniversite rektörü başkanlık etti. Adaylara mülakatta Osmanlıca bir metin okutuldu ve buna göre puan verildi. 3 gün sonra ise mülakat sonuçları açıklandı. ALES, YDS ve okul puan türüne göre yapılan objektif sıralamada ilk 13 kişiden sadece birisi tezli yüksek lisansa kabul edildi. Yayınlanan listedeki büyük çelişkiler dikkatlerden kaçmadı. Objektif listede 40. olan kişiye 95 puan verilerek büyük bir çaba sonucu kabul edilmesi de tepki çekti.

ALES Puanı En Yüksek Adaya Mülakatta 0 Vermişler

Sonuçların açıklandığı liste gözden geçirildiğinde ALES, diploma notu ve yabancı dil puanının hiçbir öneminin olmadığı, önemli olanın kimlerin tanıdık olduğu ortaya çıktı. Komisyon emeğe değil, tanıdıklara saygı duydu.

ALES notu 56 olan adaya mülakatta 95 verilerek kabul edilirken, ALES puanı 88 olan adaya mülakatta 0 puan verildi. Aynı şekilde yabancı dil ve diploma notları da görmezden gelindi.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE