Beraat Etti Ancak Görevine İade Edilmedi

675 sayılı KHK ile cezaevi katibi görevinden ihraç edilen kamu personelinin OHAL Komisyonu başvurusu mahkemeden beraat almış olmasına rağmen reddedildi.

Beraat Etti Ancak Görevine İade Edilmedi

Tanık Beyanları Gerekçe Gösterildi
Cezaevinde katip olarak çalışırken 675 sayılı KHK ile FETÖ gerekçesiyle ihraç edilen kamu personelinin OHAL Komisyonu başvurusu da reddedildi. Başvurucu hakkında açılan soruşturma neticesinde iddianame hazırlandı ve dava açıldı. Ancak mahkeme heyeti ilgili kişinin beraatine karar verdi.

Başvurucu görevine iade edilmek için OHAL Komisyonu’na başvuru yaptı. komisyon ise başvurucunun beyanlarını ve elde ettiği bilgi ve belgeleri değerlendirdi. Cezaevi kurumunda çalışan kişilerin beyanlarını değerlendiren Komisyon başvurucunun talebini reddetti. Ayrıca 2014 yılında kişi hakkında yapılan FETÖ soruşturması kapsamında FETÖ’cü olduğuna dair bilgiler edinildiği de karar gerekçesinde yer aldı. Böylelikle mahkemeden aklanan bir kamu personelinin görevine iade edilmediği de kayıtlara geçti. 

OHAL Komisyonu kararının gerekçesinde 26 Şubat 2014 tarihinin işaret edildiği de dikkatlerden kaçmadı. Bu tarihte MGK tarafından bir karar alındığı ve FETÖ’nün terör örgütü olarak kabul edildiği belirtildi. Bu tarihten sonra FETÖ ile ilişiği devam eden kişinin ise irtibatlı olduğu kabul edildi. Ancak mahkemede bu yönde bir kanaat oluşmadı.

Mahkeme Süreci Başlayacak
Komisyon başvurusu reddedilen katip bundan sonraki aşamada idare mahkemesine başvuruda bulunacak. Ankara idare mahkemelerinin vereceği karara göre silsile devam edecek ya da göreve iade gerçekleştirilecek.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ademoğlu
Ademoğlu - 10 ay Önce

"Komisyon kararını bozan yargı kararının verildiği" haberinin yapılacağı günü merakla bekliyorum.