Belediye Şirketleri Sınavsız Personel Alımına Devam Edecek

1 Milyona yakın taşeron işçinin kadroya geçirilmesinin ardından alımların sınavla yapılması beklenirken belediye şirketleri sınavsız personel alımına devam ediyor.

MEMURLAR 29.04.2018, 21:23
Belediye Şirketleri Sınavsız Personel Alımına Devam Edecek

Taşeron Sistemi Kalktı Ama...
Taşeron sisteminde işçilerin şirketler tarafından kamu kurumlarına kiralanması söz konusu olmakta idi. Bu da işçilerin hak iddia edebilmelerini engellemekte ve iş güvencesini ortadan kaldırmakta idi. İşte tüm bu sorunların ortadan kaldırılması için 696 Sayılı KHK ile bir düzenleme yapılarak tüm taşeron işçiler kadroya geçirildi. Ayrıca bundan sonra taşeron işçi alımı yapılmayacağı da karara bağlandı. Ayrıca İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Usul ve Esaslar’da ilk defa işçi alımlarının yönteminin belirleneceği ifade edilmişti. 

Ancak Usul ve Esaslar içerisinde herhangi bir düzenleme yapılmadığı görüldü. Dolayısıyla belediye şirketleri sınavsız işçi alımları yapmaya devam edebilecek. Bu da işe alımlarda liyakat unsurunun yine göz ardı edilmesine neden olacaktır. 

İŞKUR Alımları
İşçiler ve belediye şirketlerinde işçi olmak isteyen kimseler ise bu liyakat sorunun ortadan kalkması için en azından Usul ve Esaslar’a İŞKUR aracılığıyla alım şartının getirilmesini istemektedirler. Böylelikle en azından belirli kıstaslara göre sıralamalar yapılabilecek ve hak edenin kadro alma imkânı daha kolay olacaktır. Özellikle KPSS puanına göre alım yapılacak kadronun 3 katı kadar aday davet edilmesi şartı da getirilmesi istenen koşullar arasındadır. Yeni hak kayıplarının yaşanmaması adına bu düzenlemelerin yapılması icap etmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)