Bekçi Adaylarından İkamet ve Yaş Şartı Düzeltilsin Talebi

Kamu personeli alımların dan  Bekçi alımları resmi mevzuat gereği yerine getirilerek alımlar yapılmakta olup Bekçi adayları bu konuda seslerini duyurmak istiyor.

MEMURLAR 09.02.2019, 10:04 09.02.2019, 10:33
Bekçi Adaylarından İkamet ve Yaş Şartı Düzeltilsin Talebi

Bekçi olarak çalışmak isteyen adayların birçoğu yaş şartları ikamet şartlarının mevzuatsal olarak değiştirilmesini talep ediyorlar.

Bekçi adayları alım işlemlerinde şu an uygulanan yaş şartının yükseltilerek diğer kamu personeli memur alımlarında uygulandığı gibi 35 yaş yapılmasını ve yine memur alımlarında yapıldığı gibi Türkiye nin bütün illerine yerleştirilme tercihi yapabilmek istiyorlar. Bekçi adayları yaş şartı ve ikamet ettiği yerdeki  bekçi alımlarına tercih yapılması uygulamasında mağduriyet yaşadıklarını belirtiyorlar.

Şu an Bekçilik Alımlarına başvuracak olan adaylarda aranan şartlar;

Yasal mevzuatta direkt olarak başvuru için gereken şartlar belirlenmiştir. Başvuru öncesinde kişinin bu şartları sağlayıp sağlamadığı yönünde gereken kontrolleri yapması önemlidir. İşte, sağlanması gereken şartlar.

TC vatandaşı olmak.

En az ilkokul mezunu olmak.

Askerlik görevinin tamamlanması.

Yaş olarak 18 tamamlamış – 31 yaşından gün almamış olması,

Kamu haklarından mahrum olmamak.

Memuriyete engel bir halin olmaması.

Türk toplum telakkilerine göre şöhretli tanınmamak.

Ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapis yatmamak.

Sağlık yönetmeliğinde belirtilmiş olan şartları sağlamak.

Silah taşımaya engeli olmamak.

Yukarıda verilen şartların sağlanmış olması gerekiyor. Bekçi alımları ve başvurusu kapsamında sunulan bu bilgilere göre kişinin şartları eksiksiz şeklide sağlaması son derece önemlidir. Bekçi olmak isteyen adaylar ilgili bekçi alım mevzuatında 31 yaş sınırının yükseltilerek 35 yaşına kadar herkesin başvuru yapabilmesini talep ediyor.

Bekçi Atamaları Nasıl Yapılıyor?

Gereken aşamaların tamamlanmasından sonra illerdeki ilgili emniyet birimleri tarafından kendi iline planlanan asıl adaylara güvenlik soruşturması ve arşiv araştırılması yapılması söz konusu. Olumlu olan için tebligat üzerinden en geç altmış gün içinde Sağlık Yönetmeliği hükümleri gereği rapor alıp, ilindeki eğitim şube müdürlüğüne teslim etmeleri bekleniyor.

Atamalarının bekçilerin kendi illerine atama olacak şeklide belirlenmesi hususunda değişiklik isteniyor. Sadece ikametgahının olduğu ilde başvurunun gerçekleşmesi istihdam alanını kısıtlıyor olduğundan, sorun yaşanmaktadır. Bununla ilgili bekçi olarak çalışmak isteyen kişiler ikametgah şartının kaldırılmasını talep ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (7)
Büşra 2 yıl önce
Başvurular ne zaman
Harun bayram 2 yıl önce
Bence 40 olsun temiz olsun bizde bu vatan evladıyız 37 yaşındayım lütfen 40 olsun
NEVZAT KABACI 2 yıl önce
Kesinlikle yaş sınırı 40 olması lazım 56 yaşına kadar emeklilik yok ne yaparız sonra
Erol Turhan 2 yıl önce
Yas 50 olsun herkez yararlansin.
Sosyal hizmet 2 yıl önce
sosyal himet uzman alimlari na zaman
Bahar 2 yıl önce
Bayan alımı yapılıyor mu bekçilikte ?
Adem könez 2 yıl önce
Lise son terk