Bedelli Askerlikte Hizmet Puanı İşler Mi

Öğretmenlere çalıştıkları süreye göre verilen hizmet puanı, bedelli askerlik süresi boyunca verilmemektedir.

MEMURLAR 13.03.2019, 13:53
Bedelli Askerlikte Hizmet Puanı İşler Mi

1 Ayı Geçmesi Gerekiyor
Öğretmenlere verilen hizmet puanı fiili çalışmaya göre verilen bir puandır. Ancak bazı istisnai durumlarda fiili çalışma bulunmasa dahi hizmet puanı verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerine göre Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yapılan hizmetlere de hizmet puanı verilmektedir. Ancak bunun için en az 1 aylık hizmet süresinin olması gerekmektedir. Bir ayı geçmeyen askerlik süreleri değerlendirmeye alınmayacaktır. Hali hazırdaki düzenlemede bedelli askerlik 21 gün olması nedeniyle de bu düzenlemeden faydalanmak mümkün olmayacaktır. 

Yeni askerlik sisteminde ise en az 1 aylık temel eğitim süresi bulunmaktadır. Buna göre askerlik süresi en az 1 ay olacağı için hizmet puanı verilmesi söz konusu olacaktır. Hizmet puanları ise MEBBİS’e otomatik olarak işlenmektedir. Öğretmenler de puanlarını sistem üzerinden kontrol edebilirler. 

Askerliğin yanı sıra birkaç istisna daha bulunmaktadır. Örneğin yurtdışında resmi görev icra eden öğretmenlere de hizmet puanı verilecektir. 657’nin 4. Maddesi kapsamında devlet memuru olarak geçen sürelere de hizmet puanı verilecektir. Hizmet puanı ise öğretmenlerin okullar arasında gerçekleştirecekleri tayinlerde kullanılacaktır. Dolayısıyla bu sürelere ait hizmet puanının eksiksiz bir şekilde verilmesi önem arz etmektedir. Aksi takdirde hak kaybı yaşanması söz konusu olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
ademsariksya 2 yıl önce
SOFOR