Bazı Polislerin Emeklilik Yaşı Ertelendi

SGK tarafından verilen karar ile 08.09.1999 önce hizmeti olmayan polis memurlarının borçlanması sadece hizmete sayılacak ve emeklilik yaşını erkene çekmeyecektir.

MEMURLAR 26.04.2020, 11:30
Bazı Polislerin Emeklilik Yaşı Ertelendi

SGK Kararını Verdi

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında 2019’dan beri yürütülen yazışma nihayete erdi. SGK tarafından verilen karar 08.09.1999 tarihinden önce hizmeti olmayan polis memurlarının ilgilendirmektedir. Bu kapsama giren kişilerin emekli olmak için yaptığı borçlanmalar sadece hizmetin dolması için sayılacaktır. Ancak emeklilik yaşını öne çekmeyecektir. 

Yapılan değişiklik bundan sonra EGM tarafından uygulanacaktır. Personel bilgi sistemi emeklilik hesabı yaparken bu değişikliği baz alacaktır. Söz konusu değişiklik bazı polislerin emeklilik yaşını 6-7 ay kadar ertelemiştir.

Emeklilik Yaşını Nasıl Etkiliyor?

Polis memurlarının emeklilik yaş grubu tepsi yapılırken 08.09.1999 ile 23.05.2002 tarihleri arasındaki hizmet süresi 3 yılı geçerse emeklilik yaş tablolarındaki yaş gruplarına dahil edilmektedir. Bu 3 yıl için işçi, memurluk, esnaflık gibi tüm hizmet süreleri sayılmaktadır. Emeklilik yaş grubuna dahil olmak yıpranma payının tamamının emeklilik yaşından indirilmesi ve dolayısıyla erken emeklilik anlamına gelir.

İlk defa çalışmaya başlama zamanı 08.09.1999 sonrası ise yaş gruplarına bakılmaz ve kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olur. Yıpranma payı da 3 yıl olarak hesaplanacaktır. Emeklilik yaş haddine kadar çalışmak emekli olurken avantaj sağlamayacaktır. Yıpranma payı en fazla 3 yıl olacak, aşamayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)