Bazı Memurların Hesaplarına Yatan Maaşları Az

Memurlar çalışacakları ay için maaşlarını peşin olarak alırken maaşta yer alan ödeme detayları maaş bordrosu içinde belirtilir.

MEMURLAR 09.09.2018, 17:30
Bazı Memurların Hesaplarına Yatan Maaşları Az

Mutemetlere Sorulmalı

Maaş bordrosunda yer alan ödenen net maaş bilgisinin hesaba yatırılan para ile aynı olması gereklidir. Aksi takdirde herhangi bir usulsüzlük olması söz konusu olabilir. Eğer herhangi bir kesinti yapılıyorsa dahi bunun da bordro içerisinde yer alması gereklidir.

Ancak son zamanlarda karşılaşılan eksik ödeme sebeplerinden birisinin ödenek kıtlığı olduğunu ifade etmek gerekir. Maaşlar yatırılmadan evvel hazırlanan maaş bordrosunda kişilere yapılacak ek ödemeler kalemleri ile bildirilirken bazı durumlarda ödenek yeteri kadar gelmemesi durumunda bu ödemeler gerçekleştirilmemektedir. İşte böylesi bir sorunla karşı karşıya kalındığında yapılması gereken kurumun mutemedi ile iletişime geçmektir. Gerekirse resmi bir dilekçe ile konu hakkında bilgi almak ve buna göre hareket etmek gereklidir.

Bir diğer yöntem ise CİMER başvurusu yapmaktır. Kurumlarda yaşanan aksaklıklar ile ilgili CİMER’e dilekçe yazılması da son derece etkili bir yöntemdir. Ancak etik gereği sorunun ilk olarak kurum içerisinde çözülmesi daha isabetli olacaktır. Bu sebeple kuruma dilekçe yazılmalı eğer halen daha sorun çözülmez ise bu durumda CİMER ve idari dava yolları tercih edilmelidir. Her ne kadar cüzi miktarlar olsa da bunların göz ardı edilmemesi ve peşinin bırakılmaması son derece önemlidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)