Bazı Emniyet Personelerine Maluliyet Yardımı Yapılacak

15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle yaralanan ancak şartları sağlamadığı için maluliyet yardımı alamayanlara yardım yapılacak.

MEMURLAR 16.05.2018, 11:25
Bazı Emniyet Personelerine Maluliyet Yardımı Yapılacak

Darbe Girişiminde Yaralananlara Maluliyet Yardımı

Darbe girişimi sırasında müdahale görevi nedeniyle yaralanan emniyet mensupları nakdi tazminat almışlardı. Ancak şartları sağlayamayanlar maluliyet yardımı alamamıştı. Bakanlar Kurulu tarafından 2018/11596 sayılı karar ile tüzük değişikliği yapıldı. Bu değişiklik kapsamında polisler kendilerine ödenen nakdi tazminatın 1/15’i tutarında maluliyet yardımı alabilecek.

2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında kapsamında yaralanan emniyet mensuplarına en yüksek devlet memuru brüt aylığının %20 katı kadar yaralanma derecesine göre nakdi tazminat ödenir. Malul ve engelli olanlar ise düzenleme dışındadır.

Polis Bakım ve Yardım Sandığı Tüzüğündeki hükümler ise emniyet mensuplarına yardım için 1 yıl sandık ortağı olma şartı aranır. Ayrıca tam ve daimi malul olma ya da kısmi malul olma aranır.

Tüzük Değişikliği Yapıldı

Yeni yapılan düzenlemeye göre ise darbe girişiminde yaralanarak nakdi tazminat alan ama şartları sağlayamadığı için maluliyet yardımı yapılmayanlara artık yardım yapılabilecek. Aldıkları nakdi tazminatın 1/5’i kadar maluliyet yardımı yapılacak. Bu yardım 2018 yılının ilk yarısına göre 4.125 TL olacaktır. Bu yardık bir defaya mahsus olmak üzere yapılacaktır.

Bu düzenleme yapıldığı tarih itibaiyle yürürlüğe girmiştir. Ancak ödemelerin ne zaman yapılacağı konusunda henüz bir belirlilik mevcut değildir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)