Başbakan OHAL Komisyonu’nu Ziyaret Etti

Başbakan Binali Yıldırım ihraç olan personeller ile kapatılan derneklerin başvurularını inceleyen OHAL Komisyonu’nu ziyaret ederek bilgi aldı.

MEMURLAR 30.05.2018, 07:51
Başbakan OHAL Komisyonu’nu Ziyaret Etti

İşleyiş Hakkında Bilgi Aldı

Başbakan Binali Yıldırım OHAL Komisyonu’nu ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Kurumda çalışan personeller ile selamlaşan Binali Yıldırım çalışmaların ne aşamada olduğunu öğrendi. OHAL Komisyonu 18 Mayıs tarihinde yayınladığı duyuruda 17 bin dosyayı karara bağladığını ifade etmişti. Haftalık olarak bin karar verme kapasitesine ulaşan Komisyon’un bu hızla 1 buçuk sene içerisinde tüm dosyalara bakması bekleniyor. Ancak bu süre dahi hali hazırda 2 yıldır bekleyenler için uzun bir süreye tekabül etmektedir.

Mali ve Sosyal Haklar

Her ne kadar Anayasa Mahkemesi OHAL Komisyonu’nu mali ve sosyal hakları tazmin etme açısından yeterli görse de Komisyon kararı ile görevlerine iade edilenler haklarını almakta sorun yaşayabiliyorlar. Öyle ki bugüne kadar iade edilen 660 kişiden pek çoğu geriye dönük maaşlarını alamamaktan şikâyet etmektedirler. Ayrıca bugüne kadar geçirilen süre içerisinde terörist yaftası ile karşı karşıya kalmalarının karşılığı da bulunmamaktadır.

Bir diğer husus ise iade edilen personellerin kadrolarından farklı yerlere atanmalarıdır. İşte bu durum ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu kapsamda yapılacak yeni düzenlemeler ile tüm bu sorunların giderilmesi ve aklanmış personellerin karşılaştığı sorunların giderilmesi gereklidir. Zira OHAL Komisyonu 20’den fazla kurumdan bilgi toplayarak ince eleyip sık dokumakta ve masumları belirlemektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)