Bakan Sarıeroğlu’ndan Taşeron Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu AK Parti Gençlik Kolları kongresine katıldı ve burada bir konuşma gerçekleştirdi.

MEMURLAR 15.01.2018, 18:42 15.01.2018, 18:43
Bakan Sarıeroğlu’ndan Taşeron Açıklaması

Konuşması sırasında bakanlığa geldiği tarihten itibaren ciddi işler yaptıklarını ifade eden Sarıeroğlu bunlardan birisi olarak da taşerona kadro meselesini örnek gösterdi. Bu kapsamda 1 milyona yakın işçinin kadroya geçirilme sürecinin başladığını ifade eden Bakan Sarıeroğlu bazı muğlak konulara da değindi.

12 Ay Altında Çalışanlar

Taşeronların kadroya geçişi sürecinde merak edilen alanlardan birisi de 12 ay altında çalışan personeller olurken bu konu hakkında Bakan Sarıeroğlu’ndan bir açıklama geldi. Bu açıklamada 12 aydan daha düşük süreli ihaleler için dahi olsa çalışmakta olan sözleşmeli taşeron işçiler de kadroya geçirilecek ve böylelikle belediye şirketlerinde veyahut da belediye iktisadi teşekküllerinde çalışma fırsatı yakalayabilecekler. Dolayısıyla bu kişilerin mağduriyet yaşaması gibi bir durum söz konusu olmayacak. 

Mevsimlik İşçiler

Sarıeroğlu konuşmasında mevsimlik işçilere de yer verdi. Bu kapsamda daha önce 5 ay 29 gün çalışma süresine sahip olan bu işçilerin şimdi 9 ay 29 güne çıkarıldığını belirtti. Bu sayede yaşanılan iş kaygısı da büyük oranda çözülmüş olacak ve bu işçiler kendilerini daha güvende hissedecekler. 

4C kadrosunun da kaldırılması ile birlikte bu kadroda çalışan personellerin 4B kadrosuna geçirildiği de Bakan Sarıeroğlu tarafından ifade edildi. Böylelikle işçilerin güvenceleri de artırılmış oldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@