AYM, Polis ve Jandarma İçin Ek Gösterge Kararını Verdi

Anayasa Mahkemesi Polis ve Jandarma arasındaki ek gösterge farkının kanuni olduğuna hükmetti, Gerekçe statüleri farklı.

MEMURLAR 16.01.2018, 19:46 16.01.2018, 23:26
AYM, Polis ve Jandarma İçin Ek Gösterge Kararını Verdi

Birinci sınıf olan jandarma personeli 3600 ek gösterge alırken, birinci sınıf emniyet personeli ise 3000 ek gösterge alıyor. Bu durum emeklilik ve mali haklarda farklılıklar yaratıyor. Polis ve Jandarmanın hemen hemen aynı görevleri yaptığı ve bu yüzden göstergelerinin de aynı olması gerektiğine ilişkin yapılan AYM başvurusunda karar çıktı. AYM bu durumu anayasaya aykırı bulmadı. Gerekçe olarak ise statülerdeki farklılığı gösterdi.

Kanun Önünde Eşitlik

AYM, hukuki statüleri aynı olan kişilerin kanun önünde eşit olacağını ifade etti. Fiiliyattaki durumun bunu etkilemediğinden bahsetti. Zaten fiili durumda da polis ve jandarmanın görev alanları, görev tanımları gibi hususlarda farklı işler yaptıklarını ifade etti.

657 sayılı DMK’ya göre dahi bu iki mesleğin hizmet sınıfının farklı olduğunu ifade eden AYM, emniyetin genel müdürlük iken jandarmanın komutanlık olduğunu söyleyerek görev alanlarının farklı olduğuna dikkat çekti. Jandarma ile polisin sahadaki görev alanı farklılığına da değinildi.

Askeri Görev Farklılığı

Jandarma ve sahil güvenlik komutanlıklarındaki personelin askeri görevleri olduğuna dikkat çekildi. Jandarmanın savaş veya seferberlik halinde Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın emrine girerek, buradan gelecek olan emirleri yerine getirmekle yükümlü olduklarına değinildi.

Bu iki mesleğin eğitimleri ve mesleğe girişlerin de farklı olduğu ifade edildi. açıklanan tüm bu gerekçelerle polis ve jandarma aynı statüde olmadığı için, AYM ek göstergenin farklı olmasını anayasaya uygun buldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@