Aylıksız İzin İçin 5 Yıl Süresi Hsesaplama Yöntemi

5 yıl memur olarak görev yapanlara en fazla iki defa olmak üzere birer yıla kadar aylıksız izin verilebiliyor. Peki, bu 5 yıllık süre nasıl hesaplanıyor?

MEMURLAR 11.11.2018, 23:00 11.11.2018, 22:27
Aylıksız İzin İçin 5 Yıl Süresi Hsesaplama Yöntemi

5 Yıla Dâhil Edilen Hizmetler
4/C statüsünde görev yapan devlet memurları 5 hizmet yılını doldurmaları durumunda aylıksız izne hak kazanmaktadırlar. 5 yıllık sürenin hesaplanmasında yıllık izin hesabının aynısı dikkate alınır. Bu bağlamda memurların farklı statülerde olsa da memur olarak geçirdikleri sürelerin tamamı hesaplanır. Örneğin bir memurun Bakanlığı ya da unvanı değişse de tüm görevleri hizmet süresi hesaplamasına dahil edilir. 

Memurun yaptığı askerlik süresi de süreye dahil edilir. Bunun için askerlik borçlanması yapılmasına da gerek yoktur. Devlet kurumlarında avukatlık yapanlar için avukatlık stajı tamamen sayılacağı gibi avukatlık yaptıkları süre de 4’te 3 oranında sayılacaktır. Avukatların yanı sıra sağlık personelleri ile teknik personeller de özelde çalıştıkları sürenin 4’te 3’ünü hizmet süresi içerisinde saydırabilecek. Böylelikle 5 yıllık hizmet süresinin daha kolay bir şekilde tamamlanabilmesi mümkün olacak.

Aylıksız izin memurlara iki defa verilebilmektedir. Her seferinde en fazla bir yıl verilebilen aylıksız izin için mazeret de sunulması gerekiyor. Dilekçe ile talep edilecek aylıksız iznin kabul edilmesi durumunda memur aylık almadan izne ayrılabilecektir. Bu sürede memuriyet hakları askıya alınacak ve göreve başladığında işlemeye devam edecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)