Avrupa Konseyi’nden OHAL Komisyonu’na Uyarı

Avrupa Konseyi, OHAL Komisyonu yetkilileri ile gerçekleştirdiği görüşmesinde eleştirilerini yöneltti.

Avrupa Konseyi’nden OHAL Komisyonu’na Uyarı

Türkiye Mahkemelerine Başvurulmalı
OHAL Komisyonu yetkilileri Strazburg’da Avrupa Konseyi yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede OHAL Komisyonu’nun işlevi değerlendirildi ve kamu görevinden ihraç edilen kişilerin yaşadığı bazı hak ihlalleri dile getirildi. İhraç edilen personellerin ilk etapta mahkemelere başvuramamalarının büyük bir hak ihlali olduğu ifade edildi. Zira Avrupa Konseyi sözleşmelerine göre mahkemelere erişim hakkı herkesi kapsamaktadır. Hali hazırda mahkemeye erişim hakkı tanınmış olsa da sadece Ankara mahkemelerinin yetkilendirilmiş olması da sakıncalı görülmektedir. 

Bunun yanı sıra haklarında ret kararı verilen kişilerin dosyaları sadece 4 mahkemede görülecek. Bu da yargılamaların ciddi bir süre almasına neden olacak. Avrupa’nın eleştirileri arasında yer alan bu konunun çözümü için Türk yetkililerce önlemler alınması bekleniyor. 

Avrupa Konseyi bazı hakların ihlalinin daha da derinleşmemesi için acil önlemlerin alınması gerektiğini de ifade etti. Örneğin kamudan ihraç edilenlerin özelde çalışma haklarının ellerinden alınması, yurtdışına çıkışlarının yasaklanması gibi sorunların biran evvel ortadan kaldırılması icap etmektedir. OHAL Komisyonu yetkililerinden bu görüşmeye dair bir açıklama gelmezken hükümet ile görüşme gerçekleştirdikten sonra açıklama yapılabileceği bekleniyor. Hali hazırda OHAL Komisyonu 80 bine yakın dosyada incelemelerine devam ediyor. Haftada 1.200 karar verme kapasitesine ulaşan Komisyon başvuruların yarısını 2018 yılı bitmeden evvel tamamlamayı hedefliyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE