Asgari Avukatlık Ücretleri Belli Oldu

Türkiye Barolar Birliği tarafından 2018 yılında alınacak asgari avukatlık ücretleri belirlendi.

MEMURLAR 30.12.2017, 18:27
Asgari Avukatlık Ücretleri Belli Oldu

Bu kapsamda açıklanan meblağların altında ücret talep edilmemesi barolar birliği tarafından deklare edildi. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren bu ücret düzenlemesinde tüm hususlar ayrıntılı bir şekilde dile getirildi. Duruşmalı ya da duruşmasız davalardan avukat danışma ücretleri konusuna kadar her bir husus net olarak belirlendi. 

Ücretler

Bu kapsamda sadece dilekçe hazırlamak 440 TL’lik bir ücrete tabi tutulurken büroda danışmanlık ücreti saatlik 300 TL olarak belirlendi. Bunun yanı sıra devam eden her 1 saat için de 175 TL alınması öngörüldü. Eğer başka bir yerde danışma söz konusu ise bu durumda alınacak ücret 600 TL olarak belirlendi. Ardından gelecek her bir saat için ise 300 TL talep edilecek. 

İlk derece davalarında talep edilecek asgari ücretler de açıklandı. Bu kapsamda ağır cezada 4.360 TL, tüketici mahkemelerinde 1.090 TL, asliye mahkemelerinde 2.180 TL, çocuk mahkemelerinde 2.180 TL, idare ve vergi mahkemelerinde duruşmalı davalarda 1.660 TL duruşmasız davalarda ise 1.090 TL talep edilebilecek. 

Bu ücretler asgari ücretler olup avukatların daha fazla ücret talep etme hakları ise saklıdır. Ancak kimi avukatlar da bu ücretlerin altında fiyat talep edebilmektedirler. Her ne kadar yasak olsa da bu husus denetlenememektedir. Dolayısıyla açıklanan meblağlar genellikle fikir vermesi açısından muteberdir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@