Artık O Suçlar Memuriyete Engel Olacak

Meclis’e sunulması hedeflenen yeni yasa tasarısında çocuk ve kadın istismarı suçlarından ceza almış kişilerin devlet memuru olabilmeleri engellenecek. 6 Bakanlık Ortak Çalışıyor...

MEMURLAR 04.03.2018, 19:09
Artık O Suçlar Memuriyete Engel Olacak

Son zamanlarda bir hayli yaygınlaşan çocuk istismarı olayına bir dur demek için bakanlıklar harekete geçiyor. Adalet Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Aile Bakanlığı başta olmak üzere 6 bakanlığın ortak koordinesi ile yürütülen yeni yasa tasarısı çalışmalarına Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ başkanlık yapıyor. Bu düzenleme ile birlikte bu kişilerin sadece devlet memuru değil işçi ya da sözleşmeli memur dahi olması engellenecek. 

Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan düzenlemelerde memuriyete engel suçlar teker teker sayılmış durumda idi. Bu suçlar arasında hırsızlık, zimmet, irtikâp, rüşvet, sahtecilik gibi suçlar yer alırken cinsel suçlardan hiçbirisi yer almamaktaydı. Yapılacak düzenleme ile birlikte bu maddeye kadın ve çocuklara yönelik olan cinsel suçlar da eklenecek. Böylelikle bu kişilerin kamuda istihdam edilmelerinin önüne geçilecek.

Kimyasal Hadım
Daha önce gündeme birçok defa gelen kimyasal hadım konusunda da düzenlemeler yapılması bekleniyor. Ancak bazı kimseler bu cezanın geri dönüşü olmayan bir ceza olması yönüyle sakıncalı buluyorlar. Bu sebeple de tartışmalar devam edecek gibi gözükmektedir. 

Ayrıca bu kişilerin ıslah edilerek topluma kazandırılmaları da gerekmektedir. Aksi takdirde bu kişiler sadece kamuda çalışırken bu suçları işlememektedir. Dolayısıyla düzenlemelerin daha geniş çaplı yapılması zorunludur.

Yorumlar (0)