Araştırma Görevlileri Sözlü Sınav Olmadan Alınmalı

Doçentlikte kaldırılan sözlü sınav aşaması araştırma görevlilerinde kaldırılmalıdır ki, bilim insanları referans ile değil liyakatle üniversitelere yerleşebilsin.

MEMURLAR 10.04.2018, 06:46
Araştırma Görevlileri Sözlü Sınav Olmadan Alınmalı

Sözlü Sınavların Tümü Kaldırılmalı
2016 yılında ÖYP programında yapılan değişiklikle bazı yenilikler getirilmiştir. Bu değişikliklerden birisi de öncelikli alanlardaki araştırma görevlileri için yapılacak giriş sınavının sözlü olacağı düzenlemesiydi.

Sözlü sınav jurisinin en az bir öğretim üyesi başka devlet üniversitesinden olan toplamda üç öğretim üyesinden oluşacağı düzenlenmiştir. Sözlü sınav sonucu 70 puan barajını geçemeyen adaylar başarısız sayılmaktadır. 

Bu düzenleme yapıldıktan sonra 2017 yılında YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklamada sözlü sınavların kaldırılması gerektiğini savunmuştu. Kendisine yıllardır sözlü sınavlarda yaşana sorunların, kayırmaların iletildiğini belirtmiş ve mağduriyetlere sebep olduğunu söylemişti. Bu konuda üniversitelerin görüşü alınarak yapılan çalışma ile doçentlik başvurusu sırasındaki sözlü sınav şartının kaldırılması ile çalışma yapılmıştı. Çalışma sonucunda doçentliğin ikinci aşaması olan sözlü sınav şartının üniversitelerin inisiyatifine bırakılmasına karar verilmişti. İşte bu çalışma sonucunda 7100 sayılı kanun ile sözlü sınav doçentlik aşamasından kaldırıldı. 

Yanlışa Devam Edilmemeli
Yapılan bu çalışma ve düzenlemeler göstermektedir ki sözlü sınav yapmak, eşitlik ve hakkaniyete aykırıdır. Peki aynı sorun araştırma görevlisi alımında da devam etmesine rağmen neden bu yanlışta ısrar edilmektedir? Kişilerin en baştan sözlü sınav ile alınması daha sonraki süreçte yaşanacak olan sıkıntıların başlangıcı olacağından sözlü sınav araştırma görevlileri için de kaldırılmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)