Arabulucular 4 Günde 90 İşçi ve İşvereni Uzlaştırdı

Gaziantep'te AK Parti 6. Şehitkamil Olağan Genel Kurulu'nda söz alan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün gündeminde iş davaları için getirilen arabuluculuk kurumu vardı.

MEMURLAR 07.01.2018, 21:17
Arabulucular 4 Günde 90 İşçi ve İşvereni Uzlaştırdı

Bakan Gül, artık davaları sebepsiz yere 8-9 ay ertelemeye gerek olmadığını belirtti. 1 Ocak’ta yürürlüğe giren arabulucuya başvurma zorunluluğu sayesinde 90 işçi ve işverenin uzlaştığını aktardı. 

Davalar 8 Aydan Az Sürecek

Gül, bakanlık olarak davalarda hedef süre üzerinde çalıştıklarını ifade etti. HSK ile birlikte yürüttükleri çalışma ile bugün git yarın gel, ya da duruşmayı erteleme gibi durumlara artık başvurulamayacağını ifade etti. Hızlı ve adil yargılamayı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Bu sayede yargıya olan güvenin de arttırılmasını da hedeflediklerini söyledi. Son yıllarda sert bir şekilde düşen yargıya güven oranları, bu çalışmalarla yeniden yükseltilmeye çalışılacak. Bakan Gül, tüm dertlerin yargıya güveni sağlamak olduğunu ifade etti. 

4 Günde 96 Kişi Arabulucuya Gitti

Bakanı Gül, 1 Ocak 2018 tarihinde uygulamaya başlayan iş davalarında arabuluculuk kurumunun zorunlu olması ile ilgili de konuştu. Eskiden direkt olarak mahkeme yoluyla dava açılırken, şimdi bazı davalar için arabulucuya gitmeden dava açılamayacak. İşte bu kapsamda 4 gün içinde 96 kişi arabulucuya yönlendirildi. 96 başvurudan 90’ı uzlaşma ile sonuçlandırılırken, 6’sı ise uzlaşamayarak mahkeme sürecine geçti. Bakan Gül, b u rakamların çok sevindirici olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)