Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Hamileleri Üzecek Bir Görüş Yazısı Verdi

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü şu anda idari izinli olan hamile memur çalışmadığı için doğum öncesi iznini doğum sonrasına ekleyemez dedi.

MEMURLAR 01.05.2020, 19:00 22.06.2020, 21:54
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Hamileleri Üzecek Bir Görüş Yazısı Verdi

Doğum İzinleri

Korona virüs önlemleri kapsamında hamile olan devlet memurları şu anda idari izinlidir ve fiili olarak çalışmamaktadır. Hamile memurların doğum öncesindeki 8 haftalık izninin 3 haftasını kullanıp, 5 haftasını doğum sonrasın aktarma hakları mevcuttur. Bu durum yasal olarak mümkündür.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından şu anda doğum öncesi iznini sonraya aktarmak isteyen memurlar için görüş yazısı yayımlanmıştır. Memurun doğum öncesindeki 5 haftalık iznini doğum sonrasın aktarmak için çalışmasının şart olduğunu belirtti. Şu anda çalışmayan anne adayının bu iznini doğum sonrasına eklemesinin mümkün olmadığı görüşünü verdi.

Hamileleri Mağdur Edecek

Ülkemizde şu anda verilen idari izin olağan bir süreç değil, öngörülemez olağanüstü bir durumdur. Hamileler isteğe bağlı olarak bir izne ayrılmamıştır. Eğer bu idari izin olmasaydı 5 haftalık izni sonraya ekleyerek doğum sonrası 13 hafta izinli olacaklardı. Şimdi ise doğum sonrası için sadece 8 hafta kalacaktır. Yani normalleşme sağlandığı zaman doğum yapan memur 5 hafta daha erken işe dönmek zorunda kalacaktır. Halbuki idari izinli olanlar fiilen görevini yapmış sayılacaktır. Bu nedenle görüş yazısı tartışmalıdır ve mağduriyet yaratmayacak bir düzenleme yapılması şarttır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Sevtap 11 ay önce
Bu haktan yararlanmak için işe gitmek istiyorum ama yine de gidemiyorum aile ve sosyal politikalar Bakanlığı bu duruma el atmalı