Anayasa Mahkemesinden Hak İhlali Kararı

Anayasa mahkemesinden hak ihlali kararı geldi. OHAL KHK’sı hükümlerince iş akdi feshedilen kişinin işine iade istemiyle açtığı davaya karar verilmesine yer olmadığı sonucu çıktı. Hak ihlali kararı sayıldı!

MEMURLAR 29.01.2019, 18:27
Anayasa Mahkemesinden Hak İhlali Kararı

Hak İhlali Kararı Hakkında
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Anayasa Mahkemesi’nin, OHAL ve KHK’sı ile ihraç edilen çalışanın İdare Mahkemesi’nce verilen karara verilmeye yer olmadığına dair kararına ilişkin yapılan bireysel başvurular için verdiği önemli bir hak ihlali kararı yayınlandı.

Mahkemeye Erişim Hakkının İhlali Saydı;
İş akdi feshedilen kişinin işe iade istemi ile açtığı davada karar verilmesine yer olmadığı hükmü geldi. Bu durum mahkemeye erişim hakkının ihlali sayıldı.

Davacının Bireysel Başvurusu
Evet, kararda özetle da davacının bireysel başvurusu olduğu yer alıyor. Dava konusu olay Gazi Üniversitesi alt iş veren sözleşmesin kapsamında çalışan davacı hakkında OHAL kapsamında terör örgütü ile irtibatı olduğu gerekçesiyle iş akdini feshetmesini istemiştir. Davacı işveren aleyhine işe geri iade davasını açmıştır. Davaya OHAL komisyonu gönderilmiştir. 

Alınan son karar göre ise Anayasa Mahkemesi davacının mahkemeye erişim hakkının ihlal edilmiş olduğu yönünde kararını vermiştir. Bu durumda yeniden yargılama yapılması gerektiği için kararı Ankara 21. İş Mahkemesine göndermiştir.

Son karar ile birlikte dava açan kişinin yeniden konuyu gündeme getirmesi ve işe geri iade edilmesi yönünde açılan davanın gözden geçirilmesi sağlanmış olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
NECATİ kılıç 2 yıl önce
Ben yüzde 56 rapuluyum