Amirini Şikayet Etmek İsteyen Memur Ne Yapmalı

Devlet memurları amirleri ya da kurumlarını şikayet etmek hakkına sahiptir. Bu hakkın sınırları nedir, nasıl kullanılır?

MEMURLAR 06.06.2019, 17:15
Amirini Şikayet Etmek İsteyen Memur Ne Yapmalı

Süreç Nasıl İşler?
Memurlar hakkında amirleri ya da kurumları tarafından uygulanan idari eylem ve işlemlerden ötürü şikayet hakkı mevcuttur. Ancak bu hakkın sınırları vardır ve bu hak gereksiz kullanılırsa memur hakkında disiplin soruşturması yürütülebilir. 

Devlet memurlarının şikayet ve müracaat hakları hakkında yönetmelik ile memurun şikayet hakkı düzenlenmiştir. Memurun şikayet hakkını kullanmasından dolayı herhangi bir yaptırım uygulanamaz. 

Amirini şikayet etmek isteyen memur en aşağıdan başlayarak yukarı doğru amirleri silsile olarak takip ederek şikayet oluşturmalıdır. Yalnızca şikayet edilen memur atlanır. Şikayetler yazılı olarak yapılır ya da sözlü şikayet için tutanak tutulur. Şikayetlerde mutlaka ispatı mümkün olan hususlara yer verilmelidir. Aksi takdirde memurun iddiaları asılsız olacağı için disiplin soruşturması açılabilir. 

Memurun şikayeti oluşturulunca karar verme yetkisi disiplin amirine aittir. Karar veren amir 3 gün içinde şikayeti üst amirine gönderir. Süreç hakkında şikayet eden kişiye yazılı olarak bilgi verilir. Şikayet ilgili amire ulaştığı zaman en geç 30 gün içinde karara bağlanmalıdır. Bu silsileyi takip etmeyen amir de şikayet edilebilir. Şikayet usulsüzse amir reddedebilir. Memur ilgili kararın kendisine tebliğinden itibaren 10 gün içinde itiraz edebilir. Usulsüz olarak şikayette bulunan memura uyarma cezası verilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@