Akademisyenler de Zorunlu Hizmet Yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine yardımcı doçentliğin kaldırılması hususunda YÖK çalışmalara başladığını duyurmuştu.

MEMURLAR 24.01.2018, 20:59
Akademisyenler de Zorunlu Hizmet Yapacak

Bunun yanı sıra YÖK akademisyenlere zorunlu hizmet görevi getireceklerini de belirti. Bu kapsamda iyi üniversitelerde doktorasını yapmış akademisyenler en az 2 yıl olmak üzere Anadolu'daki çeşitli üniversitelerde eğitim verecekler. Bu sayede Anadolu'daki gençler de kaliteli bir eğitim imkanı yakalamış olacaklar.

Daha İyi Özlük Hakları Sunulacak

YÖK tarafından yapılan açıklamalara göre üniversitelerinden ayrılacak ve zorunlu hizmete gönderilecek akademisyenler için teşvikler de verilecek.  Bu sayede maddi olarak tatmin olacak akademisyenler işlerine daha iyi bir şekilde odaklanabilecekler.

Bunların yanı sıra iyi üniversitelerde yer alan doktoralı akademisyenlerin %80'inin bu zorunlu hizmete tabi tutulacağı belirtiliyor. Performansı yüksek olan %20'lik kesim için ise böylesi bir durum söz konusu olmayacaktır.

İşte bu da akademisyenler arasındaki rekabeti artıracak ve böylelikle eğitimde de kalite artmış olacak.

KHK ile Düzenlenebilir

Bu zorunlu hizmet düzenlemesinin KHK ile yapılabileceği de ifade edilmekte. Eğer böyle bir düzenleme olursa bu durumda kısa süre içerisinde uygulamaya koyulabileceğini ifade etmek isteriz.

Zorunlu hizmet uygulamasının hayata geçirilmesi için hali hazırda YÖK içerisinde çalışmalar devam ediyor. Eğer KHK ile düzenleme yapılmaz ise bu durumda meclisten yasa çıkarılması durumu da söz konusu olabilir. Ancak bunun gerçekleşmesi KHK'ya nazaran biraz daha yavaş olabilir.

Yorumlar (0)