Akademisyen 27 Ay Sonra Görevine Döndü

Kırıkkale Üniversitesi’nden 679 sayılı KHK ile ihraç edilen Hakkında Hiçbir İddia Olmayan Yardımcı Doçent Doktor Mustafa Özden, OHAL Komisyonu kararı ile görevine iade edildi.

MEMURLAR 14.04.2019, 16:30
Akademisyen 27 Ay Sonra Görevine Döndü

Bilgi Belge Tespit Edilemedi

15 Temmuz sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal döneminde çıkarılan KHK’lar ile 130 binin üzerinde kamu personeli işten çıkarılmıştı. Bunlardan birisi de Kırıkkale Üniversitesi’nden ihraç edilen Mustafa Özden oldu. 6 Ocak 2017 tarihinde görevinden ihraç edilen Özden bu tarihten itibaren neden ihraç edildiğini öğrenmeye çalışsa da muvaffak olamadı. İhraç olmasının üzerinden 27 ay geçmesinin ardından ise OHAL Komisyonu, Özden hakkında kararını verdi göreve iadesini gerçekleştirdi. 

Karar gerekçesinde ise kişi hakkında herhangi bir bilgi ve belge tespit edilemediği ifade edildi. Böylelikle Özden, 27 ay uzak kaldığı mesleğine yeniden geri dönme hakkını elde etmiş oldu. Ancak yine de eski üniversitesine dönme hakkı elinden alınmış oldu. Zira çıkarılan düzenlemelere göre görevine iade edilen akademisyenler kendi üniversiteleri dışındaki üniversitelere atanmaktadır. Burada da bir mağduriyet yaşandığını düşünen akademisyenler dava açarak yeniden eski görev yerlerine dönmek istemektedirler. Hali hazırda Komisyon’dan karar çıkmasını bekleyen yüzlerce akademisyen bulunuyor. Kararların hangi sıralamaya göre verildiğinin de bilinmemesi nedeniyle kişilerin kararlarının ne zaman çıkacağı muallâkta kalıyor. Bu da geçirilen zor zamanların daha da uzamasına ve zorlaşmasına neden oluyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)