Akademik Teşvik Almak Zorlaşacak

Üniversitelerde görev yapan akademisyenlere yaptıkları bilimsel çalışmaları karşılığında ödenen akademik teşvikleri almak artık daha da zorlaşacak.

MEMURLAR 05.07.2018, 22:52
Akademik Teşvik Almak Zorlaşacak

Yönetmelik Değişti

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Akademik Teşvik Yönetmeliği değişiklikleri ile artık akademisyenleri daha zor bir süreç bekliyor. Akademik teşvik sisteminde var olan sorunlar akademisyenlerin kaliteli çalışmalar yapmasının önüne geçiyordu. Öyle ki kaliteye odaklanmayan akademisyenler sadece çok sayıda yayın ya da çalışma yapmaya odaklanıyor ve böylelikle daha fazla teşvik elde ediyordu. Ancak bundan sonra akademik teşvik almanın nitelik standartları yükselecek.

Bundan böyle kısa süreli projeler ile teşvik kazanmak mümkün olmayacak. Zira projelerin en az 9 aylık sürmesi ve neticesinde de onaylı bir sonuç belgesi sunulması gereklidir.

Uluslararası konferansların getirdiği puanların fazla olması nedeniyle ulusal olan konferanslar dahi uluslararası gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. İşte bunun için en az 5 farklı ülkeden katılımcı gelmesi halinde uluslararası bir konferans olacağı belirtildi.

Araştırma görevlilerinin akademik çalışmalarının 2 ile çarpılması uygulamasına da son verildi. Bu kapsamda eskiden araştırma görevlileri daha az çalışma ile daha yüksek puan elde edebilirken şimdi aynı çalışma ile yarı puan elde edeceklerdir.

Akademisyenleri yakından ilgilendiren bir diğer düzenleme ise hakemlik faaliyetleri oldu. Daha önce hakemlik faaliyetleri akademik teşvik puanlamasına dâhil edilirken bundan sonra dâhil edilmeyecek. Bu da puanların düşmesine neden olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)