Adli İşlem Geçirmeyene Komisyondan Kabul Kararı

İhraç edilen personellerin başvurularını inceleyen OHAL Komisyonu son olarak haklarında herhangi bir adli işlem olmayan kişiyi görevine iade etti.

MEMURLAR 10.06.2018, 01:54
Adli İşlem Geçirmeyene Komisyondan Kabul Kararı

Soruşturma veya Kovuşturma Yok

Enerji Bakanlığı personeli olarak görev yaparken ihraç edilen bir kişinin başvurusu OHAL Komisyonu tarafından kabul edildi. Komisyon farklı kurum ve kuruluşlardan talep ettiği bilgiler ışığında kararını verdi ve kişiyi görevine iade etti. Kişi 672 sayılı KHK ile görevinden ihraç edilirken hakkında da herhangi bir adli soruşturma ya da kovuşturma yapılmadı.

Soruşturma veya kovuşturmaya tabi olmadığı hususu OHAL Komisyonu kararında özel olarak belirtilmiştir. Dolayısıyla Komisyon tarafından bu durumun önemsendiğini ifade edebiliriz.

DPB Atama Yapacak

Hakkında kabul kararı verilen bu personel için Devlet Personel Başkanlığı atama gerçekleştirecek. Ataması kendi kurumuna olabileceği gibi farklı bir bakanlığa da olabilecek. Bu konuda inisiyatifDPB’ye bırakılmış durumdadır. Kişinin unvanına ve kadroların doluluk durumlarına göre atama gerçekleştirilecektir.

Ayrıca DPB tarafından yapılacak olan bu atama DPB internet sitesinden de takip edilebilecek. Böylelikle kişiler tebligat almadan evvel durumları hakkındaki gelişmeleri takip edebilecekler. Bu da işlemlerin hızlandırılması anlamına gelecektir.

Hali hazırda 90 bin civarında kişi OHAL Komisyonu’ndan çıkacak kararları beklemektedir. Böylelikle ya görevlerine başlayacak ya da yargı yolunu takip etmeye başlayacaklar. Bu sebeple milyonları ilgilendiren son derece önemli kararlar olduğunu ifade edebiliriz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)