Adalet Bakanlığı 13 Bin Personel Alımları Yapılıyor

Daha önce duyurusu yapılan Adalet Bakanlığı için alınacak 13 bin personel için ilgili iş ilanları yayınlandı. Uygulama sınavı sonunda alınacak personel için sınava girmeye hak kazananların listesi 30 Temmuz günü internet sitelerinden duyurulacak.

MEMURLAR 15.07.2019, 16:21
Adalet Bakanlığı 13 Bin Personel Alımları Yapılıyor

Toplamda 17 kadroda personel alımının yapılacağı Adalet Bakanlığı tarafından açıklandı. En fazla personel 6 bin 126 kişi olarak infaz memurluğu dalında alınacak. Ayrıca 3 bin 71 kişi zabıt katipliği ve 1169 kişi de mübaşir olma şansına sahip. Sözlü sınavlarda ise 108 psikolog, 24 sosyal çalışma uzmanı ve 36 öğretmenin sözleşmeli personel grubundan alınması planlandı. Bu dallarda KPSS şartı aranıyor. En yüksek puandan başlamak üzere kadro sayısının beş katı aday mülakatlara çağrılacak. Sınava girmesi uygun adayların listesi 2 Eylül günü bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlanacak. 

Adaylar İçin Ortak Başvuru Şartları
Söz konusu bakanlığın tüm aday kadroları için ortak başvuru şartları var. Örneğin 657 sayılı devlet memuru olma kanununun 48/1-A/5 bendinde belrtilen suçlardan mahkumiyetin olmaması gerekiyor. Adaylar kamu haklarına da sahip olan kişiler olmalı. 

Personel alımlarında en çok sorulan soru ise KPSS şartının olup olmadığı hakkında. Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan personel alım ilanlarındaki tüm pozisyonlar için KPSS ortak koşul oluyor. Lise, önlisans ve lisans bölümünden mezun adayların KPSS sınavında en az 70 almaları şartı var.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)