Adalet Bakanı: 1.300 Hakim ve Savcı Alımı Yapılacak

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması beklenen yargı reformu paketi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

MEMURLAR 06.09.2019, 21:52 06.09.2019, 21:55
Adalet Bakanı: 1.300 Hakim ve Savcı Alımı Yapılacak

Hakim Yardımcılığı Gelecek
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yargı muhabirlerine yaptığı açıklamalarda yargı reformu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Gül önümüzdeki dönemde 1.300 hakim ve savcı alımı yapılacağını ifade etti. Yeni yargı reformu ile hakim ve savcı yardımcılığı müessesinin de hayata geçirileceğini ifade eden Bakan Gül, bu sayede hem teorik hem de pratik eğitim verilmiş bir şekilde hakim ve savcı koltuğuna oturulacağını belirtti. 

Hukuk Mesleğine Giriş Sınavı
Hukuk fakültelerinden mezun olan öğrencilere yönelik olarak yapılacak yeterlilik sınavı ile birlikte hukuk mesleğini icra etmek isteyenlerin nitelikleri test edilecek. Bu sınavı geçemeyen adaylar avukatlık mesleğini icra edemeyecekler. Bu konuda bir düzenleme yapılacağı Bakan Gül tarafından ifade edildi ancak detayları paylaşılmadı. Reform paketinin detayları açıklanınca bu konular netlik kazanacaktır. 

Bakan Gül hukuk mezunları ile ilgili önemli bir konuya daha dikkat çekti. Önümüzdeki dönemde adli kollukta hukuk mezunlarının istihdam edilmesi gündeme gelebilecek. Böylelikle polisin hukuk uygulamalarına daha iyi bir şekilde riayet etmeleri de sağlanmış olacak. Bu uygulama aynı zamanda hukuk mezunlarının istihdam alanlarını da genişletecektir. Tasarının detayları geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bakan Gül yeni yargı reformu paketinin AK Partinin bir paketi olmadığını, 82 milyonun olduğunu kaydetti. Paket içerisinde toplumun genelini yakından ilgilendiren konuların da olması bekleniyor. Örneğin af meselesi bu kapsamda paketle birlikte çıkabilir. İnfaz yasasında yapılacak değişiklikler ile birlikte suçluların cezaevlerinden tahliye olmaları gündeme gelecektir. Terör ve tecavüz gibi suçlardan mahkum olanlar ise bu düzenlemelerden istifade edemeyecektir. Detayları henüz bilinmese de çok sayıda mahkumun tahliye olması bekleniyor. İnfaz sürelerinde yaşanacak olan düşüş ile birlikte cezaevlerinde boşalma da meydana gelecektir. Geriye kalan infaz sürelerinin de farklı bir şekilde infaz edilmesi gündeme gelebilir. Bu konuda nasıl bir yöntem izleneceği henüz bilinmiyor. Paketin detayları kamuoyuyla paylaşıldıkça sitemizden gelişmeleri en doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)