Açıktan İade Edilen Personellerin Pasaportları Ne Olacak

Kamu kurumlarında görev yaparken açığa alınan ancak daha sonra görevlerine iade edilen personellerin pasaportlarının geçerlilik kazanması için İçişleri Bakanlığı yazı gönderdi.

Açıktan İade Edilen Personellerin Pasaportları Ne Olacak

Nüfusa Bildirin

İçişleri Bakanlığı tarafından kamu kurumlarına gönderilen resmi yazıda kamu görevlilerinin pasaport alabilmeleri ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Bu kapsamda soruşturma geçirmesi nedeniyle açığa alınan ve pasaport alması da engellenen kimselerden görevine yeniden iade edilenler var ise bu kimseler yeniden pasaport alabilecekler. Ancak bazı kurumlar görevlerine iade ettikleri kimseleri Nüfus Müdürlüklerine bildirmedikleri için bu kişiler halen daha olumsuz şerhlerle karşılaşabilmektedirler.

İşte bunun önüne geçilmesi için İçişleri Bakanlığı resmi yazı gönderdi. Bu yazıya göre kurumlar soruşturması tamamlanarak görevine iade edilen personeller için nüfus müdürlüklerine bildirimde bulunacak. Bu bildirimin ardından ise kişi hakkındaki tahditler de kaldırılmış olacak ve yeniden pasaportu geçerli hale gelecek.

Özellikle akademisyenler gibi yurtdışına sürekli gitmek durumunda olan kimseler için bu durum sıkıntı oluşturabilmektedir. Kurumların bildirimde bulunma konusunda yavaş davranması bu mağduriyetleri daha da derinleştirmektedir. Kişiler kurumlarına dilekçe vererek haklarındaki sınırlamanın kaldırılması için nüfus müdürlüğüne yazı gönderilmesini sağlayabilirler. Bu sayede en azından işlemler de hızlandırılabilir. Aksi takdirde havaalanlarında sorunlar yaşanması kuvvetle muhtemeldir. Adli olarak herhangi bir engel olmasa dahi idari bir kararla kişilerin yurtdışına çıkışları engellenmektedir. İşte bu sorunun üstesinden gelmek için süreçler takip edilmelidir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE