Açığa Alınan Personelin Lojmandan Çıkarılması Hukuki Midir?

Görev yaptığı kamu kurumunun lojmanında ikamet eden ancak görevden uzaklaştırılmış olan bir personel sosyal haklarından yararlanmaya devam eder.

MEMURLAR 26.06.2018, 21:15
Açığa Alınan Personelin Lojmandan Çıkarılması Hukuki Midir?

Talep Eden Yoksa Kalabilir

Bir kamu görevlisi görevinden uzaklaştırılsa dahi sosyal haklarından yararlanmaya devam etmektedir. Dolayısıyla kamu lojmanlarından çıkarılmaları hukuki değildir. Ancak bunun için lojmanda kalma süresinin doldurulmamış olması, doldurulduysa lojman talebinde bulunan kimsenin olmaması gerekir. İşte tüm bu şartlar beraber sağlanırsa bu durumda kişi lojmanda kalmaya devam edebilir.

Açığa alınan kişi mali haklarından da kısıtlı olarak yararlanabilir. Bu kapsamda maaşının 3’te 2’si ödenecektir. Açıkta kalınan süre zarfı içerisinde kişiler çalışmayacakları için çalışmaya bağlı olarak ödenen ücretler de verilmeyecektir. Ayrıca kişi açığa alındıktan sonra peşin ödenen ücretin hak edilmeyen kısmı geri talep edilecektir. Kişi yapılan soruşturmanın neticesinde görevine iade edilirse bu durumda maaşının alamadığı 3’te 1’lik kısmını da geri alacaktır.

Uzun Süre Açıkta Bekleyen Personeller

Kamu lojmanlarında ikamet ediyorken açıkta kalma süresinin uzaması ile birlikte 5 yıllık oturum hakkını dolduranlar olabilmektedir. İşte bu durumda idare tarafından kişiye tebligat yapılması gereklidir. Böylelikle eğer lojman talebinde bulunan kişi varsa açıktaki personelin lojmanı boşaltması için süre verilir. Ardından da personel lojmanı bu süre içerisinde boşaltır. Kişinin kamu görevinden ihraç edilmesi durumunda da yine bir süre tanınır ve bu sürenin sonunda konutunu boşaltması istenir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)