399’a Tabi Olan PTT Personeli Görevde Yükselemeyecek mi

Bu dönüşümden kaynaklanan sorunlar ise halen devam ediyor. Şimdi de 399’a tabi olarak çalışan personel için görevde yükselme yapılacağı açıklandı.

MEMURLAR 09.01.2018, 20:21
399’a Tabi Olan PTT Personeli Görevde Yükselemeyecek mi

Bir kamu iktisadi teşebbüsü olan PTT, daha sonra yapılan değişiklik ile A.Ş.’ye dönüştürülmüştü. 

Dönüşüm, Çalışanları Yakından Etkiledi

PTT’nin A.Ş. olması aşamasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım idi. Yıldırım, PTT özelleştiği takdirde halihazırdaki memurların kadroya alınmayacağını söylemişti. Görevde yükselmek isteyenler için de sözleşmeli kadroya geçme zorunluluğu olmayacağını vurgulamıştı. O dönem yapılan bu açıklamalar PTT personelini sevindirmişti. 

Ancak 4 Ocak 2018 tarihinde PTT tarafından yayınlanan yazı ile dağıtıcı olarak PTT’de görev yapan kişilerin, memur kadrolarına yükselmesini sağlayacak olan görevde yükselmeye ilişkin bir çalışma yapılmadığı açıklandı. Bahsi geçen yazıda, idari hizmet sözleşmesi hakkında 6475 sayılı Kanunun geçici 6. maddesine atıf yapıldı. İdari hizmet sözleşmesine geçmek istemeyen ve geçiş talebi kabul edilmeyen çalışanların mevcut görevlerine devam edeceği belirtildi. 

399’a Görevde Yükselme Yok

Yazıda açık bir ifade kullanılmasa da 399’a tabi personeller için görevde yükselme çalışması olmadığı da anlaşılıyor. İşte bu durum personellerde tedirginlik yaratıyor. Binali Yıldırım’ın geçmişte verdiği güvence düşünülerek PTT’nin bu personellerin görevde yükselmesine ilişkin bir açıklama ihtiyacı hasıl oluyor. Çünkü Yıldırım, PTT’nin özelleşerek A.Ş. olması halinde memurun daha rahat ve güvende olacağının sözünü vermişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@