3.600 Ek Gösterge Toplu Sözleşme Masasında

4 memur grubunun merakla ve heyecanla bekledikleri 3.600 ek gösterge konusunun toplu sözleşmede yer alması beklenirken gündeme dahi alınmadığı öğrenildi.

MEMURLAR 06.08.2019, 22:05
3.600 Ek Gösterge Toplu Sözleşme Masasında

Sorun Çok Vakit Yok
Memurlar ile hükümet arasında gerçekleşen toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayı itibariyle başladı. Memur sendikaları teker teker tekliflerini hükümete iletti. Hükümet bu teklifleri aldıktan sonra incelemeye başladı. Bu aşamadan sonra tüm sendikalar ile hükümet bir masaya oturacak ve teklifler karşılıklı olarak görüşülecek. Uzlaşmaya varılması durumunda karar kamuoyu ile paylaşılacaktır. 

Memurların toplu sözleşmeden bekledikleri en önemli husus maaşlara zam olsa da bunun yanında 3.600 ek gösterge ve vergilendirme gibi konular da oldukça önem arz etmektedir. Fakat yapılan ilk toplantıda 3.600 ek gösterge konusunun masaya yatırılmadığı Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci tarafından ifade edildi. 

Memurlara İkramiye Verilsin
Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, emeklilere verilen ikramiyenin memurlara da verilmesi talebinde bulundu. Memurlara da ikramiye verilmesi konusunda masada ısrarcı olacaklarını da dile getirdi. 3.600 ek gösterge konusunda da sözler verildiğini hatırlatan Kahveci buna karşılık sözlerin yerine getirilmediğini ifade etti. Bu konuda da masada ısrarcı olacaklarını dile getirdi. 

Sözleşmelilerin problemleri de Kahveci’nin de gündemi içerisinde yer aldı. 4+2 olan sözleşmelilik süresi 3+1 olarak değiştirilse de Kahveci’nin talepleri arasında sözleşmeliliğin tamamen kaldırılması bulunuyor. Böylelikle tüm sözleşmeliler kadrolu hale geçecektir. Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan devlet memurlarının da genel hizmetler sınıfına geçirilmesi de talepler arasında yer almaktadır. bu konuda teklifler yöneltilecek ve değerlendirmeler yapılacak. Zira yavaş yavaş tüm memurların genel hizmetler sınıfına geçirilmesi yolunda bir çalışma yapılabilir. 

Son yıllarda yaşanan ekonomik süreçte en çok kaybedenlerin memurlar ve ücretli çalışanlar olduğu da Kahveci tarafından ifade edildi. Bu nedenle yapılacak olan zammın son derece önemli olduğunu aktardı. 

Enflasyonist ortamda memurların almış oldukları zamların eridiğini ifade eden Kahveci, bu nedenle verilecek zamların gerçekçi olması gerektiğini ifade etti. Bu kapsamda sendikalar çok farklı tekliflerle gelse de hükümetin bu tekliflere nasıl yaklaşacağı bilinmiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
adanalı delikanlisi 1 yıl önce
cok beklerik memurlar