3600 Ek Gösterge Hakkında Tüm Merak Edilenler

AK Partinin seçim vaatleri arasında yer alan 3600 ek gösterge, 100 günlük eylem planında yer bulamadı. Düzenleme nasıl yapılacak?

MEMURLAR 13.08.2018, 17:22
3600 Ek Gösterge Hakkında Tüm Merak Edilenler

Meclisin Açılması Bekleniyor

Öğretmen, polis, hemşire, idareci ve din görevlileri kendilerine verilecek olan 3600 ek gösterge için gün sayıyor. Ancak beklenen adımlar henüz atılmadı. Yasal düzenlemenin yapılması için meclisin Eylül ayında yeniden çalışmaya başlaması bekleniyor. ilgili bakanlıklar tarafından çalışmaların başlatıldığı ancak ayrıntılı düzenleme için çalışmaların uzun süreceği dillendiriliyor.

Kapsama Kimler Girecek?

Çalışmaların ekseninde 3600 ek gösterge kimleri kapsayacak sorusu yer alıyor. Statüye göre gösterge verilirse REKLAM

ads by AdMatic

eğitim durumu önem arz etmeden tüm öğretmen, hemşire, polis ve din görevlileri ek göstergeden yararlanacak. Eğitim durumu baz alınırsa ise sadece 4 yıllık lisans mezunları ek göstergeden yararlanabilecek. Ancak bu mesleklerden emekli olanların çoğunluğu lise mezunlarından oluşuyor. Lise mezunu olup açık öğretim ile lisans mezunu olanlar ek göstergeden yararlanabilecek. İdareciler arasında lise mezunu da var, lisans mezunu da var. İdarecilerin kapsama girip girmeyeceği çalışmaların netleşmesi ile belli olacak.

Yaş Haddinden Emekli Olanlar İkramiye Farkı Alabilir Mi?

Ek göstergenin yürürlüğe girmesi ile mevcut emekli aylıkları etkilenecek. İkramiyeler ise emekli olunan tarihteki yasaya göre ödeniyor. Yaş haddini dolduranlar ise bir gün bile beklemeden emekli ediliyor. Ek gösterge gelmeden yaş haddinden emekli olanlar maddi kayıp yaşadılar. Emekliler ikramiye farkı ödenmesini bekliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)