2020 Yılı Polislik Başvuru Şartları

2020 Polis Olmak isteyen vatandaşlar hangi süreçlerden geçmektedir. Polis alımı başvuru şartları arasında neler yer almaktadır. 2020 yılı polis alımları ile alakalı detaylar haberimiz içeriğinde...

MEMURLAR 11.07.2020, 23:01 12.07.2020, 22:04
2020 Yılı Polislik Başvuru Şartları

2020 Polislik Başvuru Şartları Neler;

Polis olmak isteyen vatandaşlar hangi süreçlerden geçiyor. Genel polis alımı başvuru şartları arasında neler yer almakta? 2020 polis alımları ile alakalı detaylar, sınavlar ve maaş durumları ve ayrıntılar aşağıda verilmiştir.

2020 polis alımı genel şartları arasında neler var;

Lisans mezun adayların KPSS başvuruları devam ediyor. Polis olacak bir kişinin istenen KPSS puanına sahip olması gerekiyor. Bu nedenle lise, önlisans veya lisans mezunu adaylar KPSS sınavını kaçırmamaları gerekmektedir. Polislik maaşları ve başvuru detayları neler olduğu söyle açıklanıyor.

Lisans KPSS başvuruları devam ediyor. Başvuruları son güne bırakmayınız. Sınava 57 gün kaldı. POMEM polis alımlarını yıl içinde bekliyoruz. Beklenen alım sayısı 10 bin olarak açıklanmıştır.

Gerek PMYO gerekse POMEM parkur hazırlıkları için sınav sonuçlarının açıklanmasını bekleyiniz. PMYO başvuruları Ağustos'un ilk haftası başlayacak ve 7-10 gün arasında sürecektir.

Başvurulardan sonra elemeler başlayacaktır. Elemeler polis adayının ikametine en yakın polis okulunda yapılacaktır. Özellikle PMYO parkurunda salgından ötürü ağırlık torbası taşıma ve toplara dokunma hareketleri iptal edilebilir. (el temasından ötürü).

Son zamdan sonra yeni başlayan polis memuru maaşları 6.300₺ civarına yükseldi. İlerleyen süreçlerde polislerin çalışma düzeniyle ilgili iyileştirici adımlar atılacaktır.

Genel Polis olmanın Şartları Neler;

2020 yılı için özellikle Emniyet Teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği kapsamında değişikliğe gidildi. İçişleri Bakanlığı bünyesinde yapılan değişiklik ile sağlık kurulu raporunda değişiklik yapıldı. Polis okullarından mezun olup ilk defa polislik mesleğini icra edecek kişiler, A-B-C- dilim şartlarını taşıyan kişiler buna göre sınıflara ayrılarak hizmet edecekleri yerlere atanacaklar. Onun dışında belli başlı polis olma şartları 2020 yılı içinde geçerliliğinin sürdürüyor.

T.C. vatandaşı olmak.

Lise, Lisans ve ön lisans mezunu olmak.

Yurtdışı okullardan mezun olan kişiler için denklik belgesi.

Gerekli KPSS taban puanı geçmek.

18 yaşını tamamlamış olmak.

30 yaşından gün almamış olmak.

Fiziki şartlarda aranan nitelikler arasında erkek 167 cm, kadın adayların ise 162 cm’den uzun olması.

Tüm adayların sağlık yönetmeliği şartlarını taşıması, silah taşımaya engel bir durumun bulunmaması ve herhangi bir yüz kızartıcı ceza almış olmaması gerekiyor.

Polis Nedir ve Görevi Neler;

Polis, vatandaşı ve kamu düzenini korumak için görev alan bir tür kamu görevlisidir. Polis teşkilatının amacı yurt içinde huzûr ve nizâmın temini, vatandaşların can, mal, ırz güvenliğinin sağlanması ve korunması, suç işlemeye yönelik davranışların önlenmesi, sanıkların yakalanarak adâlete teslim edilmesi şeklinde sıralanabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (4)
karakurt 10 ay önce
kpss den polislik icin kac puan lazim
Sadık 10 ay önce
Lisans 60
Önlisans 65

Bunlar en az almanız gereken puanlar.. kpss puanı ne kadar yüksek olursa sana o kadar fazla olur..
Ali çelik 10 ay önce
Başvuru yapmak istiyorum yardımcı olun
metin akbaş 10 ay önce
yahu yas sınırını 35 yapı da gençler girsinler sınava bıktık yazmaktan.üniversite mezunu bosta geziyor.niye anlamıyorsunuz illaki kötü şeylermi yazalım.rica ediyoruz.yaş sınırinı kaldırın veya 35 e çekin