2020 Öğretmen Atama Sayılarına İtiraz

2020 yılı için açıklanan 20 bin sözleşmeli öğretmen alım sayısının öğretmen açığına göre son derece yetersiz olduğu ve sayının arttırılması yoğun bir şekilde talep ediliyor. İşte tüm detaylarıyla haberimizde...

MEMURLAR 31.12.2019, 16:33 05.01.2020, 23:37
2020 Öğretmen Atama Sayılarına İtiraz

Ülkemizde ki en önemli sorunlar arasında öğretmen atama sorunu geliyor. Bilinçsiz ve planlama yapılmadan açılan eğitim fakülteleri sonucunda her yıl on binlerce öğrenci mezun olmasına rağmen karşılığında yapılan atama sayısı son derece yetersiz kalıyor. Bu sebeple atanamayan öğretmen sayısının her geçen gün arttığı ve sistemin tıkanma noktasına geldiği görülüyor. 4 sene boyunca okulunu başarı ile bitiren öğretmen adayları atanamadıklarında psikolojik anlamda da büyük bir yıpranma yaşıyorlar.

Son açıklanan 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması nu anlamda büyük tepkilere neden olduğu görülüyor. Çünkü günümüzde güncel öğretmen açığının 100 bin seviyelerinde olduğu tahmin ediliyor.

40 Bin Öğretmen Ataması Yapılması Talep Ediliyor; Atanmak isteyen fakat açıklanan 20 bin rakamı ile büyük hayal kırıklığı yaşayan on binlerce öğretmen adayı ve aileleri 20 binlik sözleşmeli öğretmen atama sayısının en az 40 bine yükseltilmesini talep ediyor. 100 bin öğretmen açığı olduğu bir ortamda eğitim ve öğretimin daha sağlıklı ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi için atama sayısının yükseltilmesi ve en kısa sürece tüm öğretmen açığının giderilmesi talep ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı konu ile ilgili bir paylaşım yapmasa da önümüzde ki dönemde 20 bin sözleşme sayısının arttırılabileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)