2010 KPSS Soruşturması Hakkında İkinci Aşama Başladı

Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen 2010 yılı KPSS soruşturmasında ikinci aşama başladı. FETÖ soruşturmalı kapsamında sürdürülen bu tahkikatların ilk bölümünde söz konusu sınava giren 3 bini aşkın eğitim personeli soruşturuldu.

MEMURLAR 06.05.2018, 23:55
2010 KPSS Soruşturması Hakkında İkinci Aşama Başladı

Şaibesi Büyük Sınav

Soruşturma geçiren kişilerin çoğu şu anda öğretmen olarak görev yapıyor. 500 kişi bu soruşturmalar sonucu “FETÖ örgütü üyesi olmak, dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçlarından mahkum oldu. Çünkü 2010 yılı KPSS sınavı en büyük soru hırsızlığının yapıldığı sınav olarak tarihe geçmişti. Örneğin 2009 yılı sınavında sadece altı kişi genel yetenek alanında bütün sorulara doğru cevap verirken bu sayı 2010 yılı sınavında bin 28 kişiydi. Sanki dâhilerin sayısında artış olmuştu. Diğer yıllarda 50 veya üstü soruya doğru yanıt veren aday sayısı da bu sınavda 57 bin 896 kişi olarak açıklanmıştı.

Sınavın eğitim bilimlerine yönelik alan sınavı soruşturması tamamlandı. Şimdi genel yetenek ve genel kültür dallarında “büyük başarı” gösteren adaylar inceleniyor. Bu konuda da şüpheli konumunda bulunan 10 bin 151 kişi var. 2680’si hakkında fezleke hazırlandı. 880 kişi hakkında ise dava açıldı.

Genel yetenek ve genel kültür alanlarında çok yüksek puan alan bu kişilerin çoğunun öğretmen olmak için alan sınavına bile girmeden yani ikinci sınava bile katılmadan kamuda düz memur olmayı tercih ettikleri görülüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)