17/25 Öncesi SGK Kaydı Sorunlu Görüldü

OHAL Komisyonu bir Adalet Bakanlığı eski personelinin göreve iade başvurusunu 17/25 öncesi SGK kaydı olması nedeniyle reddetti.

MEMURLAR 15.10.2018, 22:09
17/25 Öncesi SGK Kaydı Sorunlu Görüldü

FETÖ Kurumlarında Çalışma
Kamudan ihraç kriterleri arasında FETÖ’ye müzahir kurumlarda çalışmak da yer alıyor. Bu bağlamda Adalet Bakanlığı’ndaki görevinden 679 sayılı KHK ile ihraç edilen bir eski çalışan göreve iade edilmek için OHAL Komisyonu’na başvuruda bulundu. Komisyon başvurucu hakkında gerekli bilgi ve belgeleri topladıktan sonra gerekçeli kararını verdi. 

Kişinin göreve iade talebini reddeden OHAL Komisyonu 17/25 öncesi SGK kaydı ile olumsuz kurum görüşünü gerekçe gösterdi. Komisyon, 2006 ile 2010 yılları arasında başvurucunun FETÖ kurumunda çalıştığını tespit etti ve bunu FETÖ ile iltisak olarak değerlendirdi. Bunun yanı sıra Adalet Bakanlığı’ndan kişi hakkında talep edilen görüşün de olumsuz olması kararın ret olarak verilmesinde de etkili oldu. 

Mahkeme Aşaması 
OHAL Komisyonu kararına karşı idare mahkemelerinde dava açılabilecektir. Bu konuda Ankara İdare Mahkemeleri yetkilendirilmiştir. İdare mahkemesinin ardından bölge idare, Danıştay ve AYM şeklinde silsile takip edilecektir. Tüm bu aşamalardan olumlu bir netice elde edilemez ise bu durumda AİHM’e başvuruda bulunulacaktır. 

Kararın kişiye tebliğ edilmesinden itibaren 60 gün içerisinde davanın açılması gerektiği de unutulmamalıdır. Aksi takdirde hak kaybı yaşanacak ve yeniden dava açmak mümkün olmayacaktır. Halen daha karar bekleyen başvurucular ise OHAL Komisyonu sayfasından karar sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)