100/2000 Doktora Burs Programı İle Desteklenen Üniversite Ve Bölümler Belli Oldu

Yükseköğretim Kurulu tarafından 100/2000 doktora burs programı ile desteklenen üniversite ve bölümler belirlendi.

MEMURLAR 11.08.2018, 22:59
100/2000 Doktora Burs Programı İle Desteklenen Üniversite Ve Bölümler Belli Oldu

Öncelik Devlet Üniversitesindeki Doktora Programları

Nitelikli bilgi ve insan vurgusu yapan YÖK öncelikli alanlarda devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören öğrencileri destekleyecek. Burs öncelikli alanlar ve geleceğin meslekleri alanında yoğunlaşmıştır. Bu sebeple aşı, insan beyni ve nörobeyin, moleküler biyoloji ve genetik, ilaç araştırmaları, bilim tarihi, felsefe, deniz hukuku, hukuk felsefesi ve sosyolojisi, Köktürçe, robotik, yapay zeka, mikro ve nano teknoloji, doku mühendisliği, hidrojen ve yakıt pilleri, balıkçılık gibi daha pek çok farklı alan desteklenir. Belirlenen bu 100 alan gelecek 10 yıl ihtiyaç duyulan mesleklerdir. Bu alanlarda çalışan 2000 doktora öğrencisine burs verilecektir.

Yoğun Talep Var

İlk üç dönemde 2.200 öğrenci aylık 2 bin TL burs almıştır. Şimdi ise dördüncü dönem için başvurular alınacak. 2018-2019 dönemi için üniversiteler YÖK’ten 4 bine yakın kontenjan talep etmiştir. Başvuruların alınması ile üniversitelere verilecek kontenjanlar belirlenmiştir. 75 üniversiteye 392 alt alandan 2.000 kişilik kontenjan verilecektir. Başvurular üniversitelere yapılacaktır. Üniversiteler uygun gördükleri adayları YÖK’e bildirecektir.

T.C. vatandaşı, lisans veya yüksek lisans mezunu, doktora öğrencisi ise tez aşamasına geçmeyen adaylar başvuru yapabilir. Başvurular 14 Eylül’e kadar yapılmalıdır. Akademisyen ve devlet memuru olanlar dışındaki başka yerde çalışanlar başvuru yapabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)