DSİ TSE Ve Orman Bakanlığı Alımlarına Kimler Başvuru Yapabiliyor?

Devlet Su İşleri Türk Standartları Enstitüsü Başkanlığı ve Orman Bakanlıkları ilanlar yayınlamış ve yayınlanan ilanlarda çeşitlilikler söz konusu olabiliyor. Memur alımlarındaki farklılıklar nelerden kaynaklanıyor? İşte detaylar.

Kamu Personeli Alımı 17.03.2018, 20:17
DSİ TSE Ve Orman Bakanlığı Alımlarına Kimler Başvuru Yapabiliyor?

Devlet Su İşleri Genel müdürlüğü son olarak yayınladığı ilan ile 518 Kamu Personeli alacağını yayınlamıştı. Alımlarda yaş sarstı ve mülakat (Sözlü sınav) olmayışı memur olmak isteyen adayların istediği bir düzeyde alım olarak görülmektedir. Alımlara Lise ve dengi okul mezunları, Önlisans bölümlerinin bir çoğu ve Lisans mezun bölümlerinin çoğu alım kapsamında başvuru yapabilmekteler. Alımın yapılırken sadece KPSS sıralaması kullanılmıştır. Bu gibi alımlar umutla bekleyen adayların istekleri arasındadır.

Türk Standartları Enstitüsü son yayınladığı ilan ile sözleşmeli bilişim personeli alacağını yayınlamıştı. Bilindiği gibi bilişim personelleri aranırken Kamu Personeli Seçme Sınav şartı aranmamaktadır. Ancak nitelik bölümüne gelindiğinde belirli düzeyde kendisini geliştirmiş ve deneyim şartları aranmaktadır. Bu gibi alımlarda bu ayrıştırıcı özellik ve okul bölüm şartları göz önüne alındığında KPSS şartının konulmaması normalleşiyor.

Orman Bakanlığı son yayınladığı ilan ile orman muhafaza memuru alımı gerçekleştirdi. Başvurularda dikkat çeken lise mezunu adayların başvuru yapamaması oldu. İşte alımlarda istenen okul ve öğrenim durumları şöyle. 2016 yılında yapılan lisans düzeyinde KPSS sınavından en az 50 puan almış olmalıdırlar. Ayrıca 2 yıllık ön lisans olan şu bölümlerden mezun olmak gerekiyor: ormancılık ve orman ürünleri, orman işletmeciliği, orman ürünleri, ormancılık, odun dışı orman ürünleri, fidan yetiştiriciliği, budama ve aşılama, fidan ve fidecilik, av ve yaban hayatı, avcılık ve yaban hayatı olarak yayınlanmıştı. Alımlar mülakat sınavı ile sonuçlandırılmıştır. Bu alımda ayrıştırıcı özellik (lisans düzeyi) olmadığı üzere sözlü sınav yapılmıştır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)