Yine Bir Üniversite ve Yine Adrese Teslim Kadro

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi yayınladığı sözleşmeli personel alım ilanında yer alan şart ile pes dedirtti.

Yine Bir Üniversite ve Yine Adrese Teslim Kadro

“O Kişi Bu Üniversiteye Alınacak”

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi bayram öncesinde sözleşmeli personel alımı için ilana çıkmıştı. İlanda alınacak olan büro personeline ilişkin oldukça şaşırtıcı bir şart yer aldı. Söz konusu ilanın 29 nolu satırını görenler yok artık dedi.

İlana göre büro personeli alımı için ortaöğretim kurumlarının herhangi bir alanından mezun olmak, Yükseköğretim Kurumlarında en az 9 yıl çalışmış olmak, bu çalışmanın en az 2 yılını rektör sekteri olarak geçirmiş olma ve Türk Akreditasyon Kurumu (TURKAK) onaylı ISO 9001:2015 KYS İç Denetçi Eğitimi Sertifikasına sahip olmak şartları arandı.

Bu şartlardan rektör sekreterliği yapma şartı oldukça dikkat çekti. Bu şart üniversitenin kişiye özel olarak ilan yayınladığını ve aklındaki kişiyi almayı kafaya koyduğunu gösteriyor. 

Bilim Yuvasından Utanç Tablosuna

İlim ve bilim yuvası olan üniversitelerin böyle küçük hesaplar peşinde koştuğunu görmek oldukça utanç verici. Devletin kurumunu kendi şahsi çıkarları için ve yakınlarını yerleştirmek için araç olarak görenler derhal bulunmalı ve hesabı sorulmalıdır.

Üniversiteler aynı tutumu maalesef ki sadece personel alımlarında değil, akademik personel alımlarında da sergilemektedir. Üniversitelerin bilim insanı yetiştirdiği unutulmamalı ve o kadroya layık kişiler alınarak geleceğe hazırlanmalıdır. Ancak maalesef günümüzde liyakatten ziyade akrabalık ve yakınlık ilişkileri ön plana çıkarılmaktadır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE