Ön Lisans Mezunları da Pilot Olabilecek

Türk Hava Yolları her geçen gün artan pilot ihtiyacını giderebilmek için ön lisans mezunlarının da pilot olabilmesinin önünü açtı.

Kamu Personeli Alımı 29.05.2018, 00:06
Ön Lisans Mezunları da Pilot Olabilecek

Başvuru Şartları

Daha önce sadece sayısal bölüm mezunları pilot olmak için başvuru yapabiliyorken şimdi sözel bölüm mezunları da başvuru yapabilmektedir. Ancak sadece 4 yıllık lisans mezunları başvuru yapabilmekteydi. Şimdi ise ön lisans mezunları da başvuru yapabilecek.

Bunun yanı sıra başvuru yapacak adayların İngilizce seviyelerinin de iyi olması gereklidir. Bu kapsamda TOEFL (IBT) sınavından en az 60 konuşmadan ise minimum 18 alınması gereklidir. IELTS sınavına girenler için ise 6 almak yeterli olacaktır.

Bunun yanı sıra boy sınırı da 157 ile 195 cm arası olarak belirlenmiştir. Adayların 35 yaşını doldurmamış olmaları istenmektedir. Askerlik hizmetinin tamamlanmış olması ya da 2 yıl boyunca tecil ettirebilmeyi taahhüt etmesi gerekmektedir. Adayların adli sicil kaydının da bulunmaması gereklidir.

THY'ye tüm bu şartları sağlayan adaylar gerekli testlerden geçirildikten sonra eğitime alınacaklardır. Eğitimin ücreti ise 140 bin Euro’dur. Ücret pilotların maaşlarından 10 yıl boyunca kesilecektir. Böylelikle herhangi bir para ödemeden pilot olmak da mümkün olacaktır. Adaylar 16 ay süren eğitimin ardından ise mesleğe kabul edilecektir. İlk etapta 2.pilot olarak göreve başlayacaklar ve en az 15 bin lira maaş ile görev yapacaklardır. Daha sonra tecrübe kazandıkça birinci pilot olmaya da hak kazanacaklardır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)