Adalet Bakanlığı 15 Bin Personel Alımı Yapacak

Adalet Bakanı Gül 1.000 adli yargı hakimi, 100 idari yargı hakimi ve 15 bin personel alımı yapılacağını açıkladı.

Kamu Personeli Alımı 04.09.2018, 21:29 04.09.2018, 21:29
Adalet Bakanlığı 15 Bin Personel Alımı Yapacak

15 Bin Personel Alımı

TRT Haber'e konuk olan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, soruları yanıtladı. Yeni adli yılın açılışını tebrik eden Gül, yeni dönemde amaçlarının yargıya olan güveni arttırmak ve yargının hızlanmasını sağlamak olduğunu açıkladı.

Adalet teşkilatı ve cezaevi personeli olarak 15 bin memur alınacak. 1000 adli hakim ve savcı alımı için Aralık ayında başvurular alınacak. 100 de idari yargı hakimi alınacak.

Bu açıklama sonrasında Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak olan 15 bin kamu personeli alımı ilanları bekleniyor. İlanlar yayınlandığı anda sitemizden duyurulacaktır.

Hedef Süre Uygulaması Başladı

Yargıda hedef süre uygulaması yeni adli yıl ile başladı. Bu uygulama ile yargılamanın öngörülebilir olması hedefleniyor. Dava türlerine göre belirlenen standart süre ile yargılama daha hızlı yapılacak. Hedef süre aşılırsa sistem uyarıda bulunacak. Bu sistem 1 Ocak itibariyle vatandaşlar tarafından takip edilebilecek.

FETÖ Davalarına Devam

FETÖ davalarının görülmesine halen devam ediliyor. 86 dava devam ederken, 203 davada ise karar çıktı. Yargılamaların hızlı yapılması için çalışılıyor. Yılsonu itibariyle sanık sayısı fazla olan davalar dışındaki davalar sona erdirilecek.

OHAL’de yaklaşık iki bin kişinin görevine iade edildiğini söyleyen Gül, terör örgütü üyelerinin iadesi ile ilgili ise destek alamadıklarını söyledi.

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin sayısının 250 bin 707 olduğunu söyleyen Gül, af konusundaki tutumlarının değişmediğini aktardı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)