Yeni Öğretmen Alımı İçin Mart'ta Başvurular Alınacak

2019 Yılında yeni 20 bin öğretmen alımı için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyuru yayınlandı. Sözlü Sınavlar Haziran'da...

Kamu Personeli Alımı 21.02.2019, 22:30
Yeni Öğretmen Alımı İçin Mart'ta Başvurular Alınacak

2017-2018 KPSS puanlarına göre 20 bin yeni öğretmen alımı yapılacağına ilişkin duyuru Milli Eğitim Bakanlığı'ndan geldi. Buna göre başvurular 26 Mart tarihinden itibaren alınacak. 1 Nisan tarihinde ise sözlü sınava girmek istedikleri yerler için tercih alınacak ve bu tercih sonuçları da 5 Nisan tarihinde açıklanacak.

Sözlü sınavlar 12 ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sonuçlar ise 4 Temmuz tarihinde ilan edilecek. Sınav sonuçlarına itiraz etmek isteyen adaylar 8 ile 10 Temmuz tarihleri arasında başvuru yapabilir. İtirazların sonuçları ise 16 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.

KPSS ve Sözlü Sınav Puanları

2018 Yılında ilan edilen 20 bin sözleşmeli öğretmen alımında yüksek KPSS puanı olanlara düşük sözlü puanı verildiği iddiaları gündeme gelmişti. Ancak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk böylesi bir durumun olmadığını açıklamıştı. Dolayısıyla Mart ayında başvuruların alınacağı yeni alımlar için de aynı durumun geçerli olması bekleniyor. Eğer puanları arasında uçurum olan kişiler çıkarsa sözlü sınava itiraz etmeleri zorunludur. Aksi takdirde hak kaybı yaşanması söz konusu olacaktır. İtiraz için verilen sürelerin kaçırılmaması gereklidir. İtirazlardan olumlu yanıt alınamaması durumunda ise yargıya başvurulabilir. Böylelikle öğretmen adayı haklı ise eninde sonunda hakkını alacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Nur 2 yıl önce
Kpss puanı! Bir edebiyat öğretmeni hala kpss de matematik, mantık gibi alakasız alanlar çözerken mi? Her mezun olan öğretmen olabilmeli. Yığmadan, birbiriyle at yarışı yaptırmadan! Tüm eğitimleri tamamlayan öğretmen için ücretli (1.200) tl gibi parayla çalıştırılmamalı.