Uzman Erbaş Temini! Başvuru Girişi ve Genel Koşulları

Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzman erbaş, uzman onbaşı, uzman çavuş olmak için başvurular nasıl ve ne zaman yapılacağı, değerlendirmeler ile seçim aşamaları neler, nasıl uzman erbaş olunur. Tüm detaylarıyla haberimiz içeriğinde bulabilirsiniz…

Kamu Personeli Alımı 31.10.2019, 12:11 31.10.2019, 16:37
Uzman Erbaş Temini! Başvuru Girişi ve Genel Koşulları

TSK Kuvvet Komutanlıklarında uzman erbaş uzman onbaşı ve uzman çavuş temini Kuvvet Komutanlıklarının askeri personel temini ihtiyacını karşılamak amacı ile belli dönemlerde https://personeltemin.msb.gov.tr resmi web adresinden başvuru formu doldurularak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İlgili adayların yukarıda verilen personel temin resmi web sitesine başvuru formlarını doldurduktan sonra şartlara haiz olan adaylar sınavlara çağrılırlar. Çağrılan adayların evrak kontrolleri, fiziki değerlendirmeleri “Başvuruda bulunduğunuz Kuvvet Komutanlığı” tarafından yapılır. Ayrıca Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sağlık yönetmeliğinde bulunan boy ve kilo kontrolü ve fiziki yeterlilik testleri “1500 – 400 metre hedef koşusu ve mekik” uygulamalı olarak yaptırılır. Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları uzman erbaş alımı için ( Sağlık Raporu ve Güvenlik Soruşturması) aşamaları yapılır.

Yukarıda sayılan uygulamalı mülakatta başarılı adayların dosyaları ilgili Kuvvet Komutanlıklarına atamaları için gönderilir. Gönderilen dosyalar tarafından teslim alınmasını müteakip belirtilen esaslar kapsamında uzman erbaş adaylarının eğitim birliğine atama işlemleri yapılır. Tebligat adresi olarak ilk yazışma adresine gönderilmektedir. Uzman erbaş adayı tebligatı teslim aldıktan sonra tebligatta belirtilen tarihe kadar Eğitim Birlik Komutanlığına teslim olmalıdır. Tebligatı teslim aldıktan yedi gün içerisinde teslim olmayan adaylar temel eğitim kurslarına katılamaz ve başka bir dönem için plan yapılamaz. Yani hakkınızdan vazgeçmiş sayılırsınız.

Uzman erbaşlık için ilgili adaylar görevlerine başlamadan önce 2 yıl ile 5 yıl arasında taahhüt senedi imzalayarak görevlerine başlarlar.

Uzman Erbaş, Uzaman Onbaşı ve Uzman Çavuşluk Başvuru Şartları;

1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması

2- Erkek olması

3- Askeri okullardan veya birliklerden ilişiğinin kesilmemiş olması

4- TSK bünyesinde askeri alımlardan girmiş, fakat istihdam edilmemiş olması

5- Milli güvenliği tehdit eden yapılara veya terör örgütlerine üyeliği, iltisakı veya irtibatı bulunmaması

6- Askerliğini yapmış veya başvuru yaparken askerlik hizmetini yapıyor olması ve bağlı bulunduğu birlik komutanlığınca nitelik belgesinde (UZMAN ÇAVUŞ) olur kararı bulunuyor olması

7- Boy ve kilo oranları yayımlanan kılavuz içerisindeki kriterlere uyması

8- Askerliğe elverişli değildir olarak terhis edilmemiş olması

9- Taksirli Suçlardan altı ay ve daha fazla süre ile mahkum olmaması

10- Arşiv ve güvenlik soruşturmasında olumlu sonucun olması

11- Türk vatandaşlığından çıkartılmış olmaması

12- Kamu haklarından mahrum bulunmaması

13- Uzman çavuş olmak için en az lise veya dengi okullardan mezun olması

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (3)
Şevket.c 1 yıl önce
Nezaman alımlar başlıyacak
Erhan beyaztaş 1 yıl önce
Ilk okul orta okul mezunları dahilmi
Sefa. 1 yıl önce
Yaş sınırı var mı