Stokçuluk Devam Ediyor, Turşu Siparişi Rekor Kırdı

Korona virüs nedeniyle eve kapanan insanların yiyecek stokunda turşu en çok tercih edilen ürün oldu.

Kamu Personeli Alımı 05.04.2020, 18:22
Stokçuluk Devam Ediyor, Turşu Siparişi Rekor Kırdı

Market Sepetleri Benzerlik Gösteriyor

Korona virüs vakasının ülkemizde de görülmeye başlanması ile evlerde stok yapılmaya da başlandı. Sokağa çıkma yasağı geleceği beklentisi ve tedarik sıkıntısı yaşanacağı iddiaları ile insanlar yeteri kadar yiyecek almaya çalışıyor. İşte tüm bu faktörler insanların belirli ürünlere yönelmesine neden oluyor ve market sepetleri artık birbirine çok benziyor. 

Virüsün ilk kez görülmesi ile kolonya, makarna, sirke ve bakliyat satışlarında rekor kırılmıştı. Hatta market raflarında makarna kalmamıştı. Şimdi ise tüketici alışkanlıkları toplu şekilde değişti ve un, maya ile turşu satışları patladı. İnsanlar ekmek almak için dahi dışarı çıkmamak için evde kendi ekmeğini yapıyor. Taze salata yerine bağışıklığı güçlendiren turşu tüketimi tercih ediliyor. Ayrıca içecekler de çokça tercih edildi. Listeye diş fırçası, diş macunu, salça, hazır yemek ve yoğurt gibi ürünler ilk kez girdi. 

Tüketicinin alışveriş alışkanlığına bakıldığında bisküvi, süt, çikolata, peynir ve makarna en çok satılan 5 ürün olarak yerini aldı. 

Panik Yerini Endişeye Bıraktı

Tüketici alışverişi aynı zamanda davranışlarını da ortaya koyuyor. Virüsün görülmesi ile panik alışverişi yapıldı. Şimdi ise endişe dönemindeki insanlar bağışıklık güçlendiren ürünlere yöneliyor. Alışverişlerde sağlığı koruyacak olan ürünler ve ev yemekleri için gerekli malzemeler ağır basıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Seçil dağ 12 ay önce
Bende bu işe talibim